Dördüncü İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması 2020 için Basın Toplantısı

11 Nisan 2019 tarihinde, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi Galerisi, 7-14 Mart 2020’de dördüncüsü düzenlenecek İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması’nın basın toplantısına ev sahipliği yaptı.

Yarışma başkanı Yann de Lansalut, jüri başkanı Vahan Mardirossian, yarışma genel sekreteri Emmanuelle Beaufils, 1998’den beri Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi kurucusu ve temsilcisi piyanist Prof. Filiz Ali, piyanist Ayşegül Sarıca, Odeon Art - Music Management genel müdürü Saba Sümer, besteci Ali Darmar, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi ve piyanist Prof. Dr. Metin Ülkü ve Opus Amadeus Festivali sanat yönetmeni Mehmet Mestçi basın toplantısı için bir araya geldiler.

Toplantının başında söz alan Yann de Lansalut, Uluslararası Müzik Yarışmaları Dünya Federasyonu ve Martha Argerich Vakfı üyesi yarışmanın artık dünyaca tanınmasının büyük bir kazanım olduğunu hatırlattı. Vahan Mardirossian ise, Çin’de bulunduğu sırada yarışma konusunda bilgi sahibi ve ilgili piyanistlerin soru yağmuruna tutulduğu örneğinden yola çıkarak yarışmanın dünyanın dört bir yanında duyulduğuna dikkat çekti.

Dördüncüsü düzenlenecek yarışmanın basın toplantısında duyurulan yenilikleri şöyle:
 İnternet üzerinden ön kayıt (kayıtlar için son gün, 31 Ekim 2019)
 Ali Darmar’ın yarışma vesilesiyle bestelemekte olduğu sipariş bir eser (Üçüncü aşamada zorunlu eser olacak bu beste, muhtemelen 6-7 dakikalık bir fantezi olacak.)
 Bu bestenin en iyi yorumuna verilecek Ali Darmar Ödülü

Basın mensuplarının kendilerine yönelttikleri farklı soruları cevaplamadan önce, Onur Kurulu üyeleri sırayla söz alarak yarışmanın önemine, bu vesileyle genç yetenekler keşfetme olanağı gibi noktalara değindiler. Bu tarz yarışmalar düzenleyen başka okullar olup olmadığı, beşinci yarışma için de bir Türk eserinin sipariş edilip edilmeyeceği hususları ile yarışmanın geleceği ve beklentileri, jüri başkanının gözlemleri basın mensuplarının merak ettikleri konular arasındaydı.