Camerata Istanbul Wind Quintet

15 Mart 2018 20:00

Camerata İstanbul Wind Quintet
Recep Fıçıyapan, flüt
Sezai Kocabıyık, obua
Evrim Güvemli, klarnet
Sadi Baruh, korno
Sertaç Çevikkol, fagot
Konuk Sanatçı: Orçun Orçunsel, piyano

PROGRAM :

-W.A.Mozart : Sihirli Flüt Operası Uvertürü

-Ludwig Thuille: Piyano ve nefesli çalgılar için altılı Op.6  
Allegro Moderato
Larghetto 
Gavotte. Andante, guasi Allegro
Finale. Molto Vivace

***ARA***

-Giuseppe Verdi : Nabucco Operası Uvertürü

-Francis Poulenc : Piyano ve nefesli çalgılar için altılı
Allegro Vivace
Divertissement
Finale

Camerata İstanbul Wind Quintet

Kurulduğu 1993 senesinden bu yana İstanbul Uluslararası «Opus Amadeus» Oda Müziği Festivali, Avusturya Kültür Ofisi, Çanakkale Truva Festivali, İş-Sanat, Eskişehir Festivali ve Caddebostan Kültür Merkezi gibi konser salonlarının, sanat merkezlerinin ve festivallerin davetlisi olmuş, nefesli beşli için yazılmış pek çok oda müziği eserini başarıyla seslendirmiştir.


Recep Fıçıyapan, flüt
1985 yılında Edirne’de doğan Recep Fıçıyapan, 1996 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarını kazanarak Uluç Konuk’ un sınıfında flüt eğitimine başladı. Aynı okulun lisans bölümünde Prof. Stanislav Zakorsky ile devam eden Fıçıyapan 2003 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarına yatay geçiş yaparak Vieri Bottazzini’nin sınıfında lisans bölümünü bitirdi.
Bu yıllar içerisinde; H. Straub, Alexa Still, Raffaele Trevisani, Emmanuel Pahud, Andrea Oliva, Davide Formisano, Maxence Larrieu, Sibel Kumru Pensel, Bülent Evcil, Vieri Bottazzini, Jean Ferrandis Caen Thomason-Redus, Karl-Heinz Schütz gibi birçok usta ile çalıştı. 2004 ve 2010 yıllarının ağustos ayında İsviçre’nin Weggis kentinde düzenlenen Sir James Galway’in Uluslararası Flüt Masterclassına seçilerek ünlü flütçü ile çalıştı. 2006 Ağustos ayında İtalya’nın Milano kentinde Raffaele Trevisani, Bülent Evcil ve J. De Campos tarafında düzenlenen masterclass’ a katıldı.
Pipkov adına 2002 yılında Bulgaristan’ın Sofya kentinde düzenlenen Uluslararası Genç Müzisyenler Yarışması’nda dördüncülük ödülü, 2004 yılında yine aynı kentte düzenlenen 1. Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması’nda ikincilik ödülü, 2007 Eylül ayında Marmaris’te düzenlenen 1. Cahit Koparal Flüt Yarışması’nda üçüncülük ödülü, 2009 Eylül ayında ikincisi düzenlenen Cahit Koparal Flüt Yarışması’nda birincilik ödülü almıştır. 2012 Mart ayında ikincisi düzenlenen Uluslararası İzmir Flüt Yarışması’nda ikincilik ödülü almıştır.
Sanatçı, Mimar Sinan Gençlik Senfoni Orkestrası ile W. A. Mozart’ın Re majör flüt Konçertosu’nu seslendirmiştir. 2006 yılında Amerika’da düzenlenen dünyanın en ünlü flüt festivali olan NFA’da (National Flute Association) Vieri Bottazzini ve All Flutes Chamber Orchestra ile gala konserinde yer aldı. Aynı orkestra ile 5. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nde çaldı. 2007 Kosova Flute Sounds Festivali, 2008 Ağustos ayında İngiltere’nin Manchester kentinde düzenlenen İngiliz Flütçüler Birliği, (British Flute Society) 2009 Mayıs ayında İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen «Falaut» Festivali’nde Vieri Bottazzini ve All Flutes Chamber Orchestra ile çalmıştır. 2010 yılında Genç Kuşak Solistleri Haftası kapsamında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile solist olarak konser vermiştir. Aynı yıl Avusturya’nın Salzburg kentinde düzenlenen müzik festivaline ve 2014 yılında İngiltere’nin Londra kentinde düzenlenen BBC Proms Müzik Festivali’ne katılmıştır. Bunun yanı sıra Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası gibi birçok orkestrada çalmaktadır.
Recep Fıçıyapan çalışmalarına Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Vieri Botazzini’nin master sınıfında devam etmekte olup, hâlen solo ve oda müziği konserlerine devam etmektedir. Fıçıyapan, Camerata İzmir üyesidir.

Sezai Kocabıyık, obua
Sezai Kocabıyık, müzik öğrenimine erken yaşta Bulgaristan’da başladı. 1996 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarından Gülşen Nergis ve Bengü Gülöksüz’ün öğrencisi olarak üniversite birinciliği ile mezun oldu.
Aynı yıl, ülkemizde The British Council tarafından düzenlenen «Yılın Genç Müzisyeni» yarışmasının birincisi olarak Manchester’daki «The Royal Northern College of Music» de burslu eğitim hakkı kazandı. İngiltere’deki lisansüstü eğitimi Hugh McKenna ve Robin Canter ile tamamladı.
Kısa sürelerde Nicholas Daniel, Douglas Boyd, Hansjörg Schellenberger, François Leleux, Diethelm Jonas ve Alexey Utkin gibi önemli obua sanatçılarıyla çalışarak kendini geliştirme şansı buldu.
Sezai Kocabıyık, başta İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Borusan Filarmoni Orkestrası Obua grup şefliğinin yanı sıra birçok orkestra ve oda müziği topluluğunun da üyesidir.
Andante dergisinin 2016 yılı «Yılın Üflemeli Çalgılar Yorumcusu» ödülünü kazanan sanatçı, solist olarak birçok Türk ve yabancı orkestrayla konserler vermektedir.

Evrim Güvemli, klarnet
1993 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarında klarnet çalışmalarına Oktay Bağırov ile başlayan Evrim Güvemli, Rotary Kulübü’nün düzenlemiş olduğu “Yılın Genç Müzisyeni” yarışmasında, 1998 yılında üçüncülük, 2000 yılında da birincilik ödülü kazandı. Liseyi T.Ü. Devlet Konservatuvarında bitirdikten sonra 2000 yılının yazında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinin sınavlarına girdi ve tam burs kazanarak iki yıl boyunca Vladimir Zverev ile çalışma fırsatı yakaladı. 2002’nin yaz döneminde, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarının sınavlarını kazanarak, klarnet ve oda müziği çalışmalarına burada devam etti. Ulusal Fransız Orkestrası’nda solist, Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris’te profesör olan Guy Dangain’in ve Pablo Casals Festivallerinin Sanat Yönetmenliğini yürüten Michel Lethiec’nin Masterclass’larında aktif olarak yer aldı.
2002 yılından bu güne kadar, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Borusan Filarmoni Orkestrası, Orkestra’Sion Oda Orkestrası, İstanbul Filarmoni ve Millî Reasürans Oda Orkestrası ile konserler verdi. 2004 Eylül ayında, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın açmış olduğu sınavı kazandı ve orkestra üyesi olarak çalışmalarına burada devam etti. İş Sanat, CRR, Avusturya Konsolosluğu, Galatasaray Üniversitesi, C.K.M., Strasbourg ve Konzerthaus Berlin’de, Paris’te; Conservatoire Debussy’de, Dame de Sion’da orkestra, oda müziği konserleri ve resitaller verdi. Bununla beraber Mart 2008’de, şef Alexander Rahbari yönetiminde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde “Deniz Sever Klarnet Konçertosu’nun” prömiyerini gerçekleştirmiş, 2013 yılında ise Antonio Pirolli yönetiminde, yine İst. Dev. Senfoni Orkestrası eşliğinde Mozart Klarnet Konçertosu’nu seslendirmiştir.
Güvemli, solistlik kariyerinin yanında çalışmalarına hâlen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda klarnet grup şef yardımcısı olarak devam etmektedir.

Sertaç Çevikkol, fagot
1985 yılında İstanbul’da doğdu. On beş yaşında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Prof. Mehmet Ali Boğuç ile Fagot eğitimine başladı. 2002 yılında Bulgaristan’ın Stara Zagora şehrinde yapılan yarışmada birincilik aldı. 2004 yılında Sofya’da yapılan Genç Virtüözler Yarışması’nda ikincilik ödülü aldı. 2007 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Genç Orkestrası’yla solist olarak Hummel Fagot Konçertosu’nu seslendirdi. Aynı yıl başarıyla lisans eğitimini tamamladı. 2007 yılında Almanya’daki Detmold Müzik Yüksek Okulunda Prof. Helman Jung ile Fagot ve Oda Müziği eğitimini sürdürdü. 2010 yılında Almanya’nın Wuppertal şehrinde Oda Müziği ve Piyano Yarışması’nda ikincilik aldı. Almanya’da Nordwestfalen Eyaleti’nde festival kapsamında konserler verdi. Almanya’nın Köln şehrinde yapılan Hochschulewettbewerb Yüksekokullar Arası Oda Müziği Yarışması’nı kazanarak İtalya’da konserler verdi. 2010 yılında Mannheim Müzik Yüksek Okulunda Prof. Ole Kristian Dahl ile Master eğitimine devam etti. Aynı yıl Mannheim Senfoni Orkestrası’nda bir sene solo Fagot olarak görev aldı. 2011-2012 sezonunda Heidelberg Senfoni Orkestrası’nda görev aldı. 2011Nisan ayında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte Genç Kuşak Solistler Haftası’nda Berwald Fagot Konçertosu’nu seslendirdi.
2013’te Ulusal Fagot Yarışması’nda otuz yaş kategorisinde birincilik ödülünü aldı. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’yla W.A:Mozart Fagot Konçertosu’nu seslendirdi. 2014 yılında Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’yla Mozart Senfoni Koncertant (Obua, Fagot, Korno, Klarinet) eserini seslendirdi. Eğitimi sırasında Dag Jensen, Sergio Azzolini, Gustavo Nunes, Ole Kristian Dahl ustalık sınıflarına katıldı. Hâlen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Borusan Filarmoni Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestrası, İstanbul Filarmoni Orkestralarında görev almaktadır.

Sadi Baruh, korno
1966 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, 1977-78 döneminde eğitimine Ertuğrul Tunalı ile başlamış, Hüseyin Coşkun ve İrfan Turkay ile devam ederek 1987-88 döneminde Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarından mezun olmuştur. 
1985-1986 yılları arası Akdeniz Gençlik Orkestrası’nın yaz kurslarına katılan sanatçı orada, Vicenzo Zarzo’nun kursunda aktif olarak yer almıştır.
1988 yılından bu yana İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda yer alan sanatçı, bugüne kadar Akbank Oda Orkestrası, Borusan Filarmoni, İstanbul Filarmonia, Millî Reasürans Oda Orkestralarının yanında Antalya, İzmir, Bursa ve CSO Orkestralarında da bulunmuştur.
1994-1997 yılları arasında Bilkent Üniversitesinde Prof. Mahir Çakar’la çalışma imkânı bulan sanatçı, İDSO ve Borusan Filarmoni Orkestralarında görevine devam etmektedir.

ORÇUN ORÇUNSEL, piyano

İstanbul’da doğan Orçunsel, dört yaşında İ.Ü. Devlet Konservatuvarına girerek ilk piyano çalışmalarına başladı. Daha sonra M.S.G.S.Ü. Devlet Konservatuvarı piyano bölümünden, Zeynep Yamantürk ile çalışarak 2004 yılında mezun oldu. Kompozitör Ali Darmar ve Devlet sanatçısı Piyanist Prof. Ayşegül Sarıca ile çalışmalarının yanı sıra dünya çapındaki piyanist ve pedagog Stephen Kovacevich başta olmak üzere, Thomas Yee ve Hanry Faures’in çalıştaylarına katılarak sanatçılardan büyük ilgi gördü.
Çeşitli uluslararası yarışmalarda dereceler alan sanatçı, 2007 yılında ALV Bursu ile Salzburg Yaz Akademisine giderek Karl---Heinz Kammerling ile çalışmıştır. Özellikle transcription-düzenleme alanında kendisini yoğunlaştırarak çalışmalar yapmaktadır. İlk kompozisyon çalışmalarına sekiz yaşında başlamış, bu yönde kendini geliştirmiş ve hâlen dünyanın çeşitli yerlerindeki birçok konser için kompozisyon ve düzenleme yapmakta, film müzikleri bestelemektedir.
Orkestra şefliği çalışmalarına Devlet Sanatçısı Prof. Gürer Aykal ile M.S.G.S.Ü.D.K. yüksek lisans programında başlamış, 2007 yılında Dokuz Eylül Senfoni Orkestrası’nı yönetmiş, aynı yıl CRR Senfoni Orkestrası ile Muhsin Ertuğrul Sahnesinde perde açan Yalçın Tura’nın “Leyla ile Mecnun” Operasında şef yardımcılığını üstlenerek temsillerden bazılarını yönetmiştir. 2008 ve 2009 yıllarında Cem Mansur yönetimindeki Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası’nın şef yardımcılığını üstlenmiş, daha sonra da Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Mersin Akademik Oda Orkestrası ve Budapeşte Radyo Senfoni Orkestrası’nı yönetmiştir.
2017 yılında Andante Dergisi tarafından düzenlenen, Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında “Yılın Orkestra Şefi” ödülüne layık görülmüştür.
2008 yılından bu yana, İstanbul’da kurmuş olduğu Orchestra’Sion ile düzenli konserler veren Orçun Orçunsel, bu orkestranın daimi şefliğini ve Genel Sanat Yönetmenliğini yapmaktadır.
Orchestra’Sion ile, Dünya çapındaki büyük piyanist Paul Badura-Skoda başta olmak üzere, Andrei Gavrilov, Dimitri Ashkenazy, Aleksander Rudin, Ayşegül Sarıca, Cihat Aşkın, Toros Can, Borusan Quartet, Bülent Evcil ve Özcan Ulucan gibi solistlerle aynı sahneyi paylaşmıştır.
Bu orkestra ile Mahler 4 ve 5. Senfonilerin oda orkestrası versiyonu gibi eserlerin Türkiye’deki ilk seslendirilişini yapan Orçunsel, bir yandan Orchestra’Sion ile dünya çapındaki büyük virtüözleri ağırlamaya devam etmekte, konuk şef olarak davet aldığı orkestraları yönetmekte, kompozisyon çalışmaları, düzenlemeler ve film müzikleri yapmakta, aynı zamanda da konser piyanisti olarak kariyerini sürdürmektedir.