Buluşma, Tartışma ve Türkiye’deki Frankofon Liseler Ödül Töreni

19 Mart Pazartesi günü, 2. Edebiyat Ödülü’ne katılan Türkiye’deki on frankofon okuldan yüze yakın öğrenci, İstanbul’daki Fransız Enstitüsünde bir araya geldiler.

Sabah saatlerinde düzenlenen atölyelerde farklı liselerden gelen öğrenciler, birbirleriyle tanışıp finale kalan iki eser hakkında görüş alışverişinde bulunma fırsatı edindiler. Organizatörlerin düzenledikleri atölyeler farklı boyutlar taşıyordu: plastik sanatlar, moda, şablon çıkarma, yarışan kitaplar için sesli bantlar yaratma, mutfak…

Bu yaratıcı aşama sonrasında, Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi, tüm katılımcıları öğle yemeği için ağırladı. Ardından Fransız Enstitüsünde ulusal münazara başladı. İlk yarışmada olduğu gibi, bunun öncesinde, münazara konuşmacıları -ikisi de kız öğrenci- eserlerle ilgili iki ufak sunum yaptı. Beş öğrenci, Martin Page’ın «Plus tard je serai moi» (Daha Sonra Ben Olacağım) adlı yapıtını; diğer beşi ise Elise Fontenaille’in «Banksy et moi» (Banksy ve Ben) adlı yapıtını tanıtıp savundular.

Pierre Loti Fransız Lisesinden üç öğrenciden oluşan münazara moderatörleri, konuşmacılara her iki kitabın farklı boyutları hakkında sorular sordular: karakterler, olaylar, ergenliğin veya aile ilişkilerinin temsili, sanat ve sanatçının tanımı, okuyucuların karakterlerle özdeşleşme olanağı…

Yaklaşık 1,5 saat süren oturum çıkışında, lise ve üniversite (Marmara ve Galatasaray) öğrencilerinden oluşan dinleyiciler, en iyi konuşmacı için oy kullandılar.

Bu yoğun günden sonra, öğrenciler, hep birlikte otelde konakladıkları Şile’ye gittiler. Burada birbirlerini ve konuk yazarı daha yakından tanıma imkânı buldular. Salı sabahı öğrenciler yeniden atölyelere dağılarak, yarışan iki kitaptan birinin yazarı Elise Fontenaille ile buluştular. Maalesef ikinci yazar bu buluşmaya katılamamıştı. Öğrenciler, ikinci kez düzenlenen bu edebiyat ödülünün bir bilançosunu çıkardılar ve okunan dört kitap hakkında oyun şeklinde düzenlenmiş küçük bir sınava katıldılar. Böylelikle öğrenciler, ödül hakkındaki görüşlerini paylaşma olanağı buldukları huzurlu bir sabah geçirdiler.

Sonunda bu ikinci gün, Fransız Sarayı’nda, resmi Frankofoni Töreni ile son buldu. Tören boyunca, ödül kazananlar açıklandı. En iyi konuşmacı seçilen öğrencilerden biri, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi temsilcisi Elif Türkoğlu; diğeri ise Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi temsilcisi Sevgi Salbaş oldu. Her ikisi de Türkiye’nin Fransa Elçiliği tarafından yaz dönemi için hediye edilen Fransa seyahati kazandılar. Kazanan kitap ise, yakında Türkçeye de çevrilecek olan Elise Fontenaille’ın «Banksy et moi» kitabı oldu.

Böylelikle Türkiye’deki Frankofon Liseler Edebiyat Ödülü, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının başından beri, bu maceraya katılmış yirmi üç Notre-Dame de Sion öğrencisi için de güzel bir galibiyetle noktalanmış oldu.