«Bir Masal Anlat», NDS Fransızca Tiyatro Kulübü Oyunu

Bu yıl, Hélène Köroğlu ve Pauline Rives’in rehber öğretmenleri olduğu NDS Fransızca Tiyatro Kulübü, «Bir Masal Anlat» başlığı altında Külkedisi’ni yeniden yazma girişiminde bulundu ve bu oyunu 15 Mayıs tarihinde gün boyunca iki kez okulun öğrenci ve öğretmenlerine ardından da akşam velilere sundu.

Genç sanatçılar, dinleme, konsantrasyon, hareketin keşfi, grup dinamikleri v.b. etkinliklerle çalışmalarına yıl başında başladılar. Ayrıca doğaçlama ve mevcut bir hikâyeyi yeniden yaratma teknikleriyle tanıştılar. Kulüp üyeleri, bu yaratıcılık çalışmasının tamamına katılmaya davet edildiler.

Bu tiyatro macerasına katılanların sayısı ile Külkedisi hikâyesindeki karakter sayısının azlığı dikkate alınarak, rollerin dağıtımı iki katına çıkarıldı. Ayrıca oyunun ilk yarısı, birinci grup tarafından oynandı devamı ise başka oyunculara bırakıldı.

Öğrencimiz Nisa Ş., Külkedisi için sahnede anî kıyafet değişikliğine olanak sağlayan kostüm tasarımıyla izleyicilerin hayran bakışları altında dikkatleri üzerine topladı. Ayrıca bu vesileyle diğer kostümlerin büyük bir kısmını da öğrencimiz tasarladı.

Genç sanatçılar, piyesi Notre-Dame de Sion Lisesi’nde olduğu gibi 8-13 Mayıs tarihleri arasında Sicilya’daki Uluslararası Katanya Tiyatro Festivali ve Ankaradaki Tevfik d’Or Festivali’nde; hafta sonu ise «Fest İstanbul»’da (İstanbul Frankofon Liseliler Tiyatro Festivali) sırasında oynamaktan çok zevk aldılar. Bu deneyim, sahne hakimiyetlerini ve tiyatro sanatçısı olarak özgüvenlerini kazanmak açısından çok faydalı oldu.