Belçika’nın İstanbul Başkonsolosluğunda Georges Simenon’un eserlerinden uyarlanan filmlerin afiş sergisi

Bu günlerde lisemizde sunulmakta olan Muhabir-Fotoğrafçı Georges Simenon Sergisi’ne paralel olarak Belçika’nın İstanbul Başkonsolosluğu da, yine bu yazarın eserlerinden uyarlanmış filmlerden seçilen 25 adet film afişini sergilemektedir.

Belçika’nın İstanbul Başkonsolosu Henri Vantieghem ve eşi, 1 Nisan’da bu serginin tanıtımı, ayrıca ünlü yazarın oğlu John Simenon’un ve Liège’den çeşitli konuşmacıların gelişi dolayısıyla bir resepsiyon düzenlediler.

Liège’den gelen konuşmacılar, hem okulumuzdaki serginin kataloğunun gerçekleştirilmesine katkıda bulundular hem de geçen hafta öğrencilerle çeşitli Fransızca atölyelerinde çalıştılar. Bu atölye etkinlikleriyle ilgili yapılmış olan çalışmalardan daha sonra söz edilecektir.

Georges Simenon’un kitaplarından hareketle yaklaşık 70 kadar film yapılmış olup bu sayı televizyon filmleriyle birlikte 500 civarındadır.

Sunulan afişler 30’lu yıllardan 90’lı yıllara kadar uzanan kapsamlı bir döneme aittir. Simenon’un eserleri hâlen düzenli olarak sinemaya uyarlanmaya devam etmektedir.

WBI (Wallonie-Bruxelles International) desteği ile gerçekleştirilen Afiş Sergisi (10 kişilik gruplar hâlinde, en az iki kişi olmak üzere) Sıraselviler Caddesi No 127 - Taksim adresinde bulunan Belçika Başkonsolosluğunda 0212 243 33 00 no. lu telefondan veya istanbul@diplobel.fed.be adresinden randevu alınarak, 9 Mayıs’a kadar gezilebilir.