français | Türkçe

giriş

«Barış İçin Müzik Vakfı»nın 27 Şubat 2014 Notre Dame de Sion Konseri

“Barış için Müzik Vakfı"ndan yetmiş genç, 27 Şubat’ta Notre Dame de Sion Lisesi gösteri salonu sahnesinde buluştu.

Mimar Mehmet Selim Baki tarafından 2005’te Edirnekapı’da kurulan ve Yeliz Baki tarafından desteklenen dernek, 2011’de bir vakfa dönüştürüldü. Övgüye değer bu girişim yoksul çevrelerden gelen mümkün olduğunca çok sayıdaki çocuğa ücretsiz müzik dersi vermek ve bu sanat vasıtasıyla barışın sesini duyurmak amacını taşımaktadır. Bugüne kadar yaklaşık 4000 çocuk « Barış için Müzik » sayesinde müzik çalmayı öğrenmiştir.

NDS’deki konserde; yaylı çalgılar orkestrasıyla Grieg (Aus Holbergs Zeit 1. Praludium) ’den başlayıp, tam orkestrayla Rossino (William Tell Ouverture), A. Ginastera (Dansas Del Ballet "Estancia), M. Artes (Chamambo), K. Badelt (Ted Ricketts’in uyarladığı Pirates of the Caribbean), C. Garcia (Ritmos Giganos) ve A. Marquez (Danzon No 2) eserlerine kadar çok çeşitli bir repertuvar vardı.

Grubun yedi buçuk ve sekiz yaşındaki en küçük üyelerinin de bulunduğu koro, « Vois sur ton chemin » ve « Es tönen die Lieder » adlı eserleri yorumladı.

İzleyiciler bu orkestranın dinamizmine, enerji dolu havasına ve gece boyunca orkestrayı yönetmek üzere gelen şeflere hayran kaldılar. Konserin sonunda anı plaketi, vakıf adına dört yaşında « Barış Için Müzik » ile akordeon çalmaya başlayan ve orkestranın on üç yaşındaki en genç şefi olan Kübra’ya takdim edildi. Bu konser NDS tarihinde güzel bir anı olarak yerini daima koruyacaktır.

Kurum Müdürü Sayın Yann de Lansalut’nün de belirttiği gibi, bizlere mutluluk veren bu orkestrayı sahnemizde son görüşümüz olmayacaktır.

Bu gecenin gelirinin tamamı, çalışmalarının devamını sağlamak üzere vakfa verilmiştir.

Aşağıdaki linkleri tıklayarak, bu güzel konserden iki alıntıyı dinleyebilirsiniz :

https://soundcloud.com/nds-k12/bari-i-in-m-zik-27-02-2014-03 (orkestra)

https://soundcloud.com/nds-k12/bari-i-in-m-zik-27-02-2014-2 (koro)

recherche


Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail