«Atatürk’e Mektup» Liseler Arası Kompozisyon Yarışması’nda İkincilik Ödülü

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi öğrencisi 10. sınıf öğrencisi Derin O., Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Lisesi tarafından düzenlenen «Atatürk’e Mektup» Liseler Arası Kompozisyon Yarışması’nda ikincilik ödülüne layık görüldü.

Öğrencimiz Derin’i bu anlamlı başarısından ötürü içtenlikle kutluyoruz.

Öğrencimizin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırasına ithafen yazdığı mektubu aşağıda bulabilirsiniz:

"Sevgili Ata’m,

Bu mektubu, denize karşı bir bankta oturmuş, gözlerinin maviliğinden ilham alarak yazıyorum. Senin de beni gördüğünü biliyor, yine de anlatmak istiyorum. Hafif bir sonbahar esintisi var; sesi, kuşların telaşlı ötüşleriyle karışan. O kadar büyülü bir an ki bu, belleğime kaydetmek için son bir kez uzun uzun bakıp gözlerimi kapatıyorum. Ne kadar güzel bir ülkede yaşıyorum, bir kez daha anlıyorum.

Birden bir tedirginlik çöküyor İstanbul’un üstüne. Rengini sana borçlu o mavi deniz, neden artık daha gri? Ayların en hüzünlüsü kasım mı yoksa nedeni? Bulutlar adeta güneşi kapatmak için yarışa girişiyorlar, kuşların o neşeli ötüşlerinden eser yok şimdi. Akşam kızıllığı çökerken senin yokluğun daha da ağır hissediliyor Ata’m. Sanki güneş yarın doğmak istemiyor, anlıyorum nedenini.

Evet, yarın 10 Kasım. Seksen dört yıl olmuş sen gideli. Özlem dolu seksen dört yıl! Ata’m, sen rahat uyu, biz gösterdiğin hedefte yürümeye devam ediyoruz, ant içtik! İlkelerin, ilkemiz; izindeyiz hepimiz! Zaten Cumhuriyet’i de seninle dört cephede savaşan, uğruna can veren bize, âşık olduğun milletine emanet etmedin mi?

Kısacık ömründe, koca yüreğinle dünyayı dize getirdin, asla yılmadın. Arkana bütün bir Anadolu’yu alıp kurtuluşun destanını yazıp düşmanlarına diz çöktürdün. Zaferin, başka ulusları uyandırdı; özgürlük savaşlarını ateşledi. Ata’m, herkesin lideri oldun. Yok başka örneğin!

Evet, lider olmak zordur ama dünya lideri olmak çok daha da zor... Bu unvan sadece ve sadece senindir çünkü senden başka bu unvanı kimse hak etmemiştir!

Sen değil miydin “Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.” diyen? Öyle de olacak Ata’m, bu güneş sonsuza dek özgür ülkenin yurttaşlarının üzerine doğacak!

Ata’m! Her 10 Kasım’da gözyaşlarımız sel olacak, Anıtkabir dolup taşacak. Kucağımda en sevdiğin sarı kasımpatıları, omzumda Cumhuriyet’i sonsuza dek yaşatma sorumluluğu ve kalbimde sen, sen, sen... Mirasın hep bizimle.

Ve ben; her 10 Kasım’da bana mavi gözlerini hatırlatan denize karşı sana mektup yazmaya devam edecek, verdiğim sözleri tutmanın gururuyla yaşayacağım. Kalbin, seksen beş milyonun kalbinde atmaya devam edecek. Özledik, çok özledik… Sonsuzluğa yolculuğunda huzurla uyu Ata’m, sen daima bizimlesin!"