français | Türkçe

giriş

Ars Celtica

17 Aralık 2015, 19:30

| Konser , Herkese açık

Arp Sanat Derneği Desteği ile Ceren Necipoğlu’nu Anma Konseri

Myrdhin, Kelt arpı
Elisa Nicotra, Kelt arpı

Program:

Brocéliande, Que veux-tu? chant en français. Paroles d’Angèle Vannier/ Musique de Myrdhin
le Ciel : Kern Arzur, Adagio de Myrdhin
la mer : Emersion, Rhapsodie de Myrdhin

le Bouleau : Miss Hamilton, de Cornelius Lyon- 1650)
l’If : La Lamentation de Tristan, anonyme) XIVè siecle
Le Chêne : Le chant du Chêne, paroles d’Angèle Vannier / Musique de Myrdhin

le martin-pêcheur : Marzhin en e gavell. chant traditionnel en breton XIVè s.
la mésange : Los bilbilicos , chant sépharade anonyme
le faucon : Adginivelezh ; -Myrdhin

l’améthyste : Foggy Dew ( Irlande-1916)
le Quartz : danse du quartz ( Myrdhin)
Le Jaspe : la Blanche biche anonyme XVè s.

Iseult : le Retour d’Iseult. chant anonyme en vieux français XIVè s
Viviane : An cailin rua ( Myrdhin)
Dana : Fluences (Myrdhin)

Myrdhin, Kelt arpı:

Yukarı Brötanya’da doğan Myrdhin, Brötanya bölgesindeki Keltlere ait arpın yeniden canlanmasında rol oynamıştır. 1970’li yıllardan beri gerek Fransa’da, gerekse yurt dışında hem solo, hem de üçlü topluluk olarak alkış toplamaktadır.
(Avrupa’nın tamamı, Japonya, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika... ).
Sanatçı çok sayıda ödül almıştır. ( Triskell d’Or, Kan ar Bobl, İrlanda / Killarney’de arp ve şarkı Birincilik ödülleri) (J.M.F. ve France Musique ödülleri; Los Angeles Afro Celt bünyesinde 2000 Grammy Ödüllerine aday gösterildi. ),
(2002 Sanat ve Edebiyat Şövalyesi ) 
Myrdhin Kelt arpı için yaklaşık 300 adet eser bestelemiştir. Sanatçı, mitolojiden esinlenmektedir; ayrıca sahne (tiyatro / bale) ve film müzikleri yazmak için de teklif almıştır. (4)

1984’ten beri Dinan’da, Uluslararası Kelt Arpı Buluşmaları’nı yönetmektedir.
1994’te Peter Gabriel tarafından Realworld stüdyolarına davet edilerek Senegalli müzisyen Baaba Maal’e eşlik etmiştir; 1995’te ise Afro Celt grubuna katılmaya davet edilmiştir. (İrlanda’da 1998 ve 2000’de Altın ve Platin plak )

Elisa Nicotra, Kelt arpı :

Elisa Nicotra 1988 – 1995 yılları arasında piyano eğitimi almıştır. 1994’te "Psalterium" adlı ses topluluğuna katılmış ve burada Ortaçağ’dan erken Barok dönemine kadar geniş bir eski müzik repertuvarı öğrenmiştir. 1996’da, Christine Ruffino ile (metal telli) Kelt arpı öğrenmeye başlamış ve 2003’te Fabius Constable’ın yönettiği "Celtic Harp Orchestra" ya katılarak bu toplulukla Avrupa’da çok sayıda konser vermiştir. 2013’ten itibaren, Milano’da Kelt arpı dersleri vermiş olup 2014’te Brötanya’ya gelmeye karar vermiştir. Myrdhin ile birlikte "Ars Celtica" ikilisini yeniden oluşturmuşlar ve o zamandan beri Avrupa’da Almanya, İspanya, İngiltere, İrlanda, İtalya gibi ülkelerde üst üste turneler yapmışlardır.

Arp Sanatı Derneği

ASD bağımsız bir kültür hareketi olarak 2007 yılında Şirin Pancaroğlu önderliğinde kuruldu. “Arp”ı Türkiye’de tanıtmak ve müzik dünyasındaki konumunu güçlendirme amacından hareketle, ASD, arpın kültürlerarası birleştirici özelliğini vurgulayan ve Türkiye’nin kültürel mirasına sahip çıkan özgün müzik projeleri gerçekleştirmeyi benimsemiştir.
ASD, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Notre Dame de Sion Fransız Lisesi işbirliği ile, Türkiye’de Arp Sanatı’nın ve eğitiminin gelişimine büyük katkıları olan değerli arp sanatçısı ve ASD Kurucu Üyesi Ceren Necipoğlu’nu anıyor.

Teşekkürlerimizle :

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail