Alain Quella-Villéger rehberliğinde « Pierre Loti Fotoğrafçı » sergisi

Fransa’da Pierre Loti uzmanı olan tarihçi ve yazar Alain Quella-Villéger, 23 Ekim 2013’te « Pierre Loti Fotoğrafçı » sergisinin rehberliğini yapmak üzere Notre Dame de Sion Lisesi tarafından davet edildi.

Etkinliğe katılan ziyaretçiler, Loti’nin eserleri hakkındaki derin bilgisini kendileriyle paylaşan bu, bir günlük rehberin açıklamalarından çok etkilendiler.

İzleyiciler arasında, lisemiz müdürü Yann de Lansalut ile birlikte, birçok öğretmen ve okul personeli, Galatasaray Üniversitesi doçentlerinden Seza Yılancıoğlu ve Marie - Françoise Chitour’un eşlik ettiği çok sayıda öğrenci, İstanbul Üniversitesinden öğretim üyeleri ve öğrenciler, Fransız Kültür Derneği Başkanı Berenice Gulman ve IFEA Haritalama Bölümü Sorumlusu Pascal Lebouteiller vardı.

Alain Quella – Villéger, Pierre Loti’nin yedi kez İstanbul’a geldiğini ve Türkiye’ye olan bağlılığını hatırlatan kısa bir girişten sonra, yazarın 1903 - 1905 yılları arasında yedi tepeli kentte çekmiş olduğu 200 fotoğraftan 70’ini sanatseverlerle buluşturan sergide, tam bir tur yaptı.

Böylelikle ziyaretçiler, kılavuzlarıyla yaklaşık 45 dakika boyunca sanal olarak İstanbul’un sokaklarında dolaştıktan sonra, kimi Loti’nin Türk salonunda sunulan kitaplarından birini karıştırmak kimi ise bazı resimleri daha yakından görmek üzere dağıldılar.

Topluluk arasında, kamerasının arkasına gizlenmiş bir şekilde, Pierre Loti belgeselini ve adını daha çok duyacağınız bu Türk dostunun eserlerinden biri üzerine başka bir film projesini gerçekleştiren yapımcı Didier Roten de yer alıyordu.