Akdeniz’in Sesleri

8 Mart 2018 19:30

Parnassie du Marais Topluluğu
Lucile PESSEY: Soprano
Brigitte TRAMIER:Klavsen ve Yönetim
Pascal GALLON: Ut, Rönesans gitarı, blokflüt
Mathias AUTEXIER: Geleneksel vurmalı çalgılar, def, zarb, udu, kajon...

«Cordoba’dan Venedik’e Akdeniz’in Sesi»
Bu yeni programda Parnassie du Marais Topluluğu bizleri Akdeniz kıyısında, Cancionero de Palacio’nun ezgileri ve Rönesans dansları eşliğinde, Endüslüs’ün Sefarad romanslarından Monteverdi’nin Venedik operalarına uzanan bir müzik yolculuğuna davet ediyor. Bu yolculuk, tarihin ve müziğin birçok yüzyılını kapsıyor ve bizleri birbirini izleyen samimi, şenlik, parıltı, eğlence ve heyecan dolu büyülü ortamlara sürüklüyor. Program, Doğu ve Batı müziklerinin buluşmasını; görmeden geçilemeyen zenginlik dolu dünyanın bu bölgesinde sömürgeleşme, çatışma ve sürgüne tanıklık eden Musevi, Müslüman ve Hristiyan medeniyetlerinin kaynaşmasından doğan mozaiği simgeliyor. Bir başka deyişle, program, Akdeniz halklarına adanmış dokunaklı bir anma niteliği taşıyor.

PROGRAM :

 Sefarad romansları : « La rosa enflorece », « Hija mia », « No la puso su madre »
 Cancionero de Palacio’dan (1474-116) alınmış İspanyolca şarkılar: « Tir Alla », « Tres Morillas »
 Gaspard SANZ : Las Hachas

 Juan DEL ENCINA (1469’a doğru-1530’dan sonra) : « Fata la parte », « Din di rin din »
 Gaspard SANZ : «Zarabanda»
 Juan DEL ENCINA : « Hay triste que vengo »
 Ambrosio DALZIA :« Calata ala spagnola » üzerine doğaçlama

 Anonim : « Rodrigo Martinez »

 Giulio CACCINI (Madrigal) : « Amarilli mia Bella »
 Gasparo ZANETTI (17. yüzyıl) : « La Mantovana, La speranza d’Amore, Schiarazula Marazula»
  Antonio CESTI (1626-1669) Arya : « Si Mantiene il mio Amor »

 Venedik dansları : Passamezzo Antico
 Claudio MONTEVERDI (1567-1643) : «Se dolce‘è il tormento», «Damigella»

Brigitte TRAMIER, klavsen ve yönetim

Sorbonne Üniversitesi ve Lyon’daki Conservatoire national supérieur de Musique (Yüksek Ulusal Müzik Konservatuvarı) mezunudur. Amsterdam’a giderek çalışmalarını Ton Koopman’ın yanında olgunlaştırdı. Kendine özgü bir tarz geliştirerek, sese dair büyük bir hayal gücü ve ritimde sıradışı bir belirginlik geliştirdi. Eski müzikler dalında yetenek sertifikasına sahip olan Brigitte Tramier, Aix-en Provence Konservatuvarında klavsen eğitimi vermektedir. Zamanını dersler, kayıtlar, konserler ve Parnassie du Marais Topluluğu’nun yönetimi arasında paylaştırmaktadır. İlk iki solo diski (Anglebert ve Duphly’nin klavsen için parçaları) altın diyapazona layık görüldü.

Lucille PESSEY, soprano 

Şan çalışmalarına, 2007’de ödül kazandığı Marsilya’daki Conservatoire national à rayonnement régional’de (Bölgesel Açılımlı Ulusal Konservatuvar) başladı. Aix-en-Provence Konservatuvarında, Monique Zanetti’nin sınıfında eski müzik öğrenimi gördü ve 2008’de ödül kazandı. Çalışmalarını Guillemette Laurens, Gérard Lesne, Véronique Gens’ın yanında olgunlaştırdı. 2007’de, Boieldieu’nün Bağdat Halifesi’nde Zétulbé rolüyle operaya başladı. 2008’de Gounod’nun Romeo ve Jülyeti’nde Jülyet ve 2011’de Mozart’ın Don Giovanni operasında Donna Anna rollerini üstlendi. Repertuvarı Monteverdi, Bellini, Donizetti, Haendel ve Mozart’tan çağdaş müziğe kadar uzandığından, birçok topluluk ve çok farklı eserler için şarkı söylemektedir.Mathias AUTEXIER, vurmalı sazlar

Chemirani Ailesi ile birlikte, uzun bir zarb eğitimi sayesinde, vurmalı sazlar alanında ufkunu genişletti. Aksak, Türk ve Hintli ritimleri kapsayan zengin ve çeşitli bir müzik deneyimi edindi. Bugün bu deneyimi pek çok alanda uygulama olanağı yakalamıştır: zarb, darbuka, oudou, daf, cajun... İnci Avcıları (Arapça şarkılar ve dünya müzikleri) gibi sahne üzerindeki pek çok projede yer almakta ve hem sözel geleneğe hem de eski müziğe bağlı kalan topluluklarla çalmaktadır: Balkanique trio, Parnassie du Marais, Cantatrix... Bijan Chémirani, Juan Carmona, Farhad Sohee ve Farshad Soltanig gibi dünyaca tanınmış büyük sanatçılarla iş birliği yapmaktadır. 
Pascal GALLON, barok gitar, ut, blokflüt 

Caen Bölgesi Ulusal Konservatuvarında (Normandiya – Fransa) yirmi beş yıl profesörlük yapan Pascal Gallon, eğitimci kariyerini Aix-en- Provence ve Toulon Provence Méditerranée konservatuvarlarında südürmektedir. Bu kurumlarda, ut ile barok ve Rönesans dönemlerine ait aynı kategorideki eski müzik aletleri (gitar, theorbo, archiluth, vihuela…) eğitimi vermektedir. Öğrenimi, müzisyen deneyimine, çok çeşitli müzik aletleri (blokflüt, gayda, Rönesans nefesli çalgıları) konusundaki bilgisi ve eski danslar alanındaki pratiğine dayanmaktadır. Konser sanatçısı deneyimiyle, çeşitli müzik topluluklarıyla veya solist olarak prestijli yerlerde çalmıştır.

Topluluğun Tanıtımı:

«Eşine az rastlanır bir uyum sergileyen müzisyenler: birbirini dinleme, nefes alma, boşluk bırakmadan doğru yerde birbirini izleme, başarılı düzenlemeler, bu uyumun unsurları... Parnassie du Marais Topluluğu, bizlere, yeni ve ustaca tasarlanmış bir etnik müzik vizyonuyla muhteşem bir resital sunuyor...» Zibeline, Aralık 2014
1986 yılında klavsenci Brigitte Tramier tarafından kurulan değişken yapıdaki bu topluluk, eski müzik aletlerinden yola çıkarak Orta Çağ’dan günümüze dek uzanan bir repertuvarda programlar sunuyor. Samimi bir ortam yaratmak adına her zaman az sayıda sanatçıyla yola çıkan topluluk, bu repertuvardaki büyük eserlere olduğu kadar az bilinen parçalara da yer veriyor ve doğaçlama ile yaratıcılık çalışmalarının merkezinde yer alıyor.
Topluluğun etkinlikleri; animasyon, staj, resital, telli çalgı sergileri gibi çok geniş bir yelpazeyi kapsıyor.
1996 yılında kayıt şirketleri, «Parnassie Yayınları» etiketiyle kuruldu ve bugüne dek altmışa yakın CD yayınladı. 2013’te, Qobuz ve ardından Believe Digital ile imzalanan dağıtım sözleşmesi, topluluğun projelerini canlandırdı. «Cordoba’dan Venedik’e Akdeniz’in Sesleri» başlıklı son programları, 2013 sezonunda marka oldu.
Referanslar:
«Akdeniz’in Sesleri», Bouches du Rhône’un Genel Kurulu tarafından etiketlenmiştir ve 2013 Sezonu Kataloğu’nda yer almaktadır.
Radyo Konser ve Yayınları:
« Mars en Baroque" (Barokta Mart) Festivali, Marsilya (2013) 
Simiane la Rotonde Uluslararası Festivali (2004)
Callas Festivali (1983)
«Musique dans la Rue» (Sokakta Müzik) Festivali, Aix-en-Provence (2013)
Nuits d’Été (Yaz Geceleri) Festivali, (2013)
André Campra Kolokyumu: Aix-en-Provence’taki «Les Amis de festival d’Art lyrique» (Lirik Sanat Festivali Dostları) ile «Le Centre de Musique Baroque de Versailles» (Versailles Barok Müzik Merkezi), ortak yapım (2010)
Sanatçıları konuk etme: Pigna (Korsika) 2013
France Musique 2014/2015: Anne-Charlotte Rémond, Émilie Munera, François-Xavier Szymczak, Marc Dumont, Marcel Quillévéré, Anne Montaron, Denisa Kerschova yayınları
Podcast Marc Zisman Qobuz: 2013
Disk ödülleri:
Altın Diyapazon: J. H. d’Anglebert B. Tramier’nin (Arion 1995) klavsen için parçaları
Altın Diyapazon ve yılın Altın Diyapazonu: Sefarad Romansları: Gül ve Yasemin Arasında (JM. Robert ve Françoise Atlan 1993)
Altın Diyapazon: J. Duphly B. Tramier’nin klavsen için parçaları (1997 Parnassie Yayınları)
2016/2017 Projeleri:
Disk yayınları: Lucile Pessey ile «Amours me fait désirer» (Sevginin Yokluğunu Hissediyorum)
Sanatçı konuk etme, yurt dışında konserler: ABD, Türkiye, İtalya …