7.NDS Yaratıcı Yazarlık Atölyesi | 1. Oturum

İlki 2014 yılında gerçekleştirilen Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, 7. yılında Irmak Zileli’yi ağırlıyor.

İstanbul’daki Fransız liselerinden hayal eden, yaratan ve bunları kağıda aktarmaya hevesli genç kalemler, bu yıl da okulun en tarihi ve özel salonu olan Grande Salle’da bir araya geldi. İki oturum olarak planlanan yazarlık atölyesinin birinci aşamasında öğrencilerde -hem yetişkin hem gençler için yazan- Irmak Zileli’yle keyifli bir yolculuğa çıkacak olmanın heyecanı göze çarpıyordu.

“Yazma hevesiyle yola çıkmayın. Hevesi tutkuya dönüştürün. Bunun için durmaksızın okuyun. Beslenme kaynakları çeşitlidir. Bakın, dokunun, tadın, duyun, koklayın… Kana kana yaşayın. Hayat yaşandıkça yazılır, yazıldıkça yaşanır. Ukalalık eden yazarları da fazla ciddiye almayın.”
Böyle diyor ödüllü yazar Irmak Zileli, yazmaya hevesli genç kalemlere yazma eylemi ile ilgili salık verirken.

Neden yazarız, nasıl yazarız sorularıyla açtığı atölyenin ilk ayağında interaktif bir çalışma yapan yazar, öğrencilerle farklı anlatım teknikleri ve bakış açıları üzerine tartıştıktan ve bunları örnekleyen roman alıntıları üzerinde çalıştıktan sonra gençlerin belirlediği bir çatışma üzerinden öykü oluşturma eylemini başlattı. Bir sonraki buluşmadan önce her birine öykülerini tamamlama ödevi verildi. Katılım sertifikalarını alan genç yazar adayları, keyifli bir sanat karşılaşmasını sonlandırmış oldular.

9 Mayıs’ta 2. oturumda görüşmek üzere !