3.Tarım Ürünleri Projesi |Isparta’da Gül Hasadı

Notre Dame de Sion ve Saint-Michel Fransız Liselerinin Sürdürülebilir Yaşam ve Çevre Kulüplerinin 3 yıldan bu yana düzenlediği ve tarım ürünlerini konu alan eğitim projesinin üçüncüsü olan «Gül Hasadı» 13-15 Mayıs tarihleri arasında Isparta’da düzenlendi.

Coğrafi çalışmalar ile başlayan gezinin ilk gününde öğrencilerimiz; Yazılı Kanyon, Kovada ve Eğirdir gölleri çevresinin ekosistemini inceledi. 10. sınıf müfredat konularını içeren gezi, öğrenciler açısından oldukça faydalı oldu.

Gezinin ikinci gününde kulüp öğrencilerimiz Isparta’ya geçerek yurt içinde ve dışında büyük bir ekonomik değere sahip olan gül tarımını keşfetmeye koyuldu. Sabahın ilk ışıklarıyla Ardıçlı Köyü’ndeki organik gül tarlasında geleneksel yöntemlerle topladıkları ürünleri koku ilmi uzmanı Bihter Turkan Ergül eşliğinde yine geleneksel yöntemlerle bakır kazanlarda ve odun ateşiyle damıttılar. Bu aktivite sonrasında, modern yöntemlerle gül suyu ve yağı elde edilen fabrikaları gezen öğrencilerimiz, gülün ekonomik değerini ve insan yaşamındaki önemini anlatan bir «koku semineri»ne de katıldı.

Gezinin üçüncü ve son günün de ise, ülkemizde ve Dünya’da oluşumu açısından dikkat çeken Salda Gölü’nü gezen öğrenciler, gölün ve beyaz kumunun oluşumunu, çevresindeki endemik bitki ve hayvan türlerini inceledi.

Proje kapsamında gerçekleştirilen tüm çalışmalar fotoğraf sanatçıları Alberto Modiano ve Tahir Ün tarafından fotoğraflandı.

2022 Sonbaharında okulumuzda açılacak sergide çekilen fotoğrafları görme şansımız olacak.

Tüm katılımcılara teşekkür ediyor, gelecek yılki tarım projemizde görüşmek üzere diyoruz!