2017 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nü Ömür İklim Demir «Muhtelif Evhamlar Kitabı» adlı öykü kitabıyla kazandı

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen NDS 2017 Liseliler 2017 Edebiyat Ödülü için jüri ödül alacak yazarı seçmek üzere toplandı. Ömür İklim Demir’in Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan «Muhtelif Evhamlar Kitabı», diğer adayları büyük bir farkla geçerek oyların çoğunluğunu aldı.

2013’den itibaren gerçekleşen NDS Liseliler Edebiyat Ödülü, Türkiye’de bu tarzda oluşturulmuş ilk ve tek ödüldür. Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, bu ödül ile edebiyata ve yazarlara olan bağlılığını vurgulamayı, gençlere okuma ve kitap tutkusunu etkin bir şekilde aşılamayı amaçlamaktadır.

Ödül alacak eseri belirlemek amacıyla her yıl Eylül ayında lisenin öğrencilerinden oluşan bir jüri kuruluyor. Sene boyunca jüri aday kitapları okuyup değerlendiriyor ve ödül alacak olan kitabı seçiyor. NDS Liseliler Edebiyat Ödül Töreni, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesinin Gösteri Salonu’nda düzenleniyor.

NDS Liseliler Edebiyat Ödülü Jürisinden Elif Yasemin Türkoğlu yıl boyu süren kitap okuma serüvenlerini şöyle anlattı: “Notre Dame de Sion, liseli öğrencilerin edebiyat ödülü vermesi alanında Türkiye’de öncülük yapan bir kurum olmuştur. Bu ödülün jürisi kitap okumayı, eleştirmeyi, yeni yazarlar ve yazılı eserler keşfetmeyi seven okulumuz öğrencilerinden oluşuyor.

Jürimiz, yani bizler, bir sene boyunca ödüle aday kitapları özenle okuyor, bu kitapların her birini çeşitli açılardan inceleyerek onlara eleştiriler yazıyoruz. Yıl içinde belirli zamanlarda yaptığımız toplantılarda fikir paylaşımlarında bulunuyor ve hocalarımızın da katkılarından yararlanıyoruz. Yıl sonunda, yaptığımız eleştiriler sonucu finale kalan kitapları yine bir toplantıyla oylayarak bir yıllık bu ciddi çalışmamızın meyvesini alıyor, kitabın yazarını tanıma, ona ödülünü takdim etme ve onunla söyleşme olanağı buluyoruz. Merak ve heyecan içinde geçen bir yılın ardından okumalarımızı, hepimizin yapıtından en çok keyif aldığı yazarla tanışma fırsatı bulduğumuz güzel bir törenle taçlandırmak gerçekten çok mutluluk verici”.

Jüri seçimini şöyle açıklıyor: “Muhtelif Evhamlar Kitabı, evhamlarına dostane bir şekilde ortak olacağınız insanlarla sizi tanıştıran bir kitap. İçindeki kısa ama derin 10 öyküyle ve bu öyküler arasındaki bağlantıların ustalığıyla kitabı adeta yaşıyorsunuz, onunla arkadaş oluyorsunuz ve kitap da sizin evhamlarınıza ortak oluyor sayfalar ilerledikçe. Bizi de etkileyen şey öykülerin samimiyeti ve içtenliği oldu. Günlük yaşam her yönüyle okuyucuyu kucaklarken bir yandan her anı, insanın kafasında dağınık bir bulut kümesi oluveriyor”.

«Muhtelif Evhamlar Kitabı»

Ömür İklim Demir’in öykülerinde, günlük yaşamın ve zorunlu ya da gönüllü temasların var oluşu lime lime eden “kurumsallığı” içinde huzursuzca çırpınan, muhtelif kuruntularla yontulan ve kalbini yalnızlıkla terbiye eden insanlar var; şu ya da bu mekânda, bugün ya da dün, öyle ya da böyle, birbirini ıskalayan insanlar: Çekirdek ailelerin yemek masalarındaki çatal-bıçak sessizliğinden aşktan başka her şeye dokunan kadın erkek ilişiklerine, toplumsal-kişisel trajedilerin hayatı “o âna” kilitleyen çaresizliğinden karanlık ofislerin ruhları uyuştura uyuştura eskiten “dokuz-altı” mecburiyetine...

Ömür İklim Demir kimdir?

Ömür İklim Demir, 1980’de Adana’da doğdu. Tarsus’ta büyüdü. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Yedi yıl ceza avukatı, üç yıl da reklam yazarı olarak çalıştı. Öğrencilik yıllarında çeşitli fanzinlerde ve teknoloji dergilerinde yazarlık yaptı. İlk öyküsü 2010′da Varlık’ta, ilk kitabı Muhtelif Evhamlar Kitabı 2015’te YKY’de yayımlandı. Bu kitabıyla, 2016 yılında hem Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, hem de Ankara Üniversitesi Öykü Ödülü’ne layık görüldü. 2015’te yazdığı bir öyküsüyle de Giovanni Scognamillo adına verilen GİO Ödülleri’nde «Yılın En İyi Öyküsü» ödülünü aldı. Şimdilik var olmakla meşgul.

Ödülün tarihçesi:

Birinci NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nü Amélie Nothomb, « Yağmuru Seven Çocuk » başlığıyla çevrilip Doğan Kitap tarafından yayınlanan kitabıyla kazandı. Kitap Bahadırhan Bozkurt tarafından Türkçeye çevrilmiştir.

İkinci NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nü yazar Filiz Özdem « Rüya Bekleyen Adam » adlı romanıyla kazandı. Kitap Yapı Kredi Yayınları’ndan basılmıştır.

Üçüncü NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nü kazanan Romain Puértolas’ın « Bir IKEA Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakiri’nin Olağanüstü Yolculuğu » adlı romanını Ebru Erbaş Türkçeye çevirmiştir. Kitap Yapı Kredi Yayınları’ndan basılmıştır.

Ödül Töreni 18 Ekim Saat 11.30’da Notre-Dame de Sion Fransız Lisesinin Gösteri Salonu’nda gerçekleşecektir.