Eğitsel Projeler

Rousseau’nun İlham Perileri - İlahî ve Yalnız

Notre Dame de Sion Fransız Lisesinin “Rousseau ve Türkiye” projesinin, sanat ve sanatın aktarımı (yaratıcılık, şiir ve müzik: yazı ve söz) üzerine yapılacak çalışmalar kapsamında; France Musique radyosu yapımcılarından Véronique Sauger ( Les Contes du Jour et de la Nuit), İstanbul’daki Fransız Liseleri öğrencilerine (9, 10 ve 11.sınıf seviyelerine) yazmaları için çağrıda bulunuyor.

Benzer projeler, Véronique Sauger tarafından şimdiye kadar 9 kez gerçekleştirildi. Bu etkinlikler, dört kez Nantes kentindeki “ La Folle Journée” Festivali kapsamında; iki kez Paris’teki Petit Palais Müzesi ile ve birer kez de “ Les Chimères de Bernicourt”; Strasburg “ Bibliothèques idéales” Festivali ve Saint-Louis Medyateki işbirliğiyle düzenlenmiştir.

Öneriler

Sınıfta işlenen tema ve metinlere göre; Rousseau’nun bir ya da birkaç fikrini yansıtan 14 dizeli şiirler yazmak.

Düzenli ya da düzensiz olarak şu sözcükleri içeren (biçimde özgür) bir şiir yazmak ve/veya resim çizmek : bitkibilim defteri - botanik -bilim- şiir -hayal kurma -gezinti -yaratma. Her şiir en fazla 19 dize olmalıdır.

R.O.U.S.S.E.A.U. harflerini kullanarak akrostiş yöntemiyle, “Müzisyen aynı zamanda bir filozoftur” ya da Rousseau’nun sözü olan “ Vitam impendere vero” (“Hayatını gerçeğe adamak”) temalarında düşünce yazısı yazmak

Rousseau’nun matematiksel nota yazma yöntemine benzer şekilde kısa doğaçlamalar da ortaya çıkartabilecek bir (ya da birkaç) melodi satırı yazmak

Gönderme yöntemi

Öğrenci çalışmaları, ilgili öğretmenler aracılığıyla19/04/2012 tarihine kadar Martin Stern’e e-posta yoluyla gönderilmelidir. ( martin.stern@nds.k12.tr adresine metinler doc. formatında, resimler jpeg formatında). Çalışmalar Veronique Sauger’e iletilecektir. Eserin yayınlanabilmesi için, öğrencinin “yayınlanabilir” iznini vermesi gereklidir.

Değerlendirme süreçleri

Gönderilen metin ve resimler, 31 Mayıs 2012 günü, saat 11.00’de, Notre Dame de Sion Gösteri salonunda okunacak ve video olarak sunulacaktır.

Beğenilen metinler; 2012 yılında, France Musique’te yayınlanan ve podcast olarak da ulaşılabilen Les Contes du jour et de la nuit(Gündüz ve Gece Masalları) adlı yayında, seçilmiş bir müzik eşliğinde okunacaktır. Bir Radio France CD’si kaydedilecektir.

Seçilen bazı metinler, L’épingle à nourrice Yayınlarından J-J Rousseau üzerine özel bir sayıyla basılacaktır.