Kolokyum

 

Kolokyum

 

2 Mayıs - 4 Mayıs

« Rousseau ve Türkiye » Uluslararası Kolokyumu

Bu kolokyumun amacı, Rousseau’nun Osmanlı Devleti ve Türkler üzerine tasvirlerinden ve eserlerinden hareketle, onun düşüncelerinin felsefi, siyasi ve edebi açılardan modern ve çağdaş Türkiye üzerindeki etkisini incelemektir. Etkinlik Fransızca, Türkçe, İngilizce konuşan öğrencilere, araştırmacılara ve üniversitelilere yöneliktir. Konuşmalar, üç dilde basılan Littera Edebiyat Yazıları dergisinin özel bir sayısında yayınlanacaktır.

Bilim Kurulu :

Dr. Martin Stern (NDS, Rousseau Association) Kurul koordinatörü, Doç. Dr. Nami Başer (Felsefe Bölümü, Galatasaray Üniversitesi, NDS), Prof. Jacques Berchtold (Paris-Sorbonne Üniversitesi, CELLF 17-18, 18. Yüzyıl araştırmaları Fransız Derneği [SFEDS] Başkanı), Prof. Michael O’Dea (Lyon 2 Üniversitesi, UMRRE, Rousseau Association Başkanı), Prof. Dr. Cengiz Ertem (Eğitim Fakültesi Dekanı, Ufuk Universitesi, Ankara ; LITTERA Edebiyat Yazıları Ortak Kitabı’nın Genel Yayın Yönetmeni), Prof. Dr. Tuna Ertem (Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü ile Fransız Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı, Ankara Üniversitesi), Remy Hildebrand (Avrupa Jean-Jacques-Rousseau Kurulu Başkanı), Prof. Sarga Moussa (CNRS-Lyon Üniversitesi, UMR LIRE), Prof. Dr. Nora Şeni (Paris 8 Üniversitesi, İFU ; İFEA Müdürü), Ahmet Soysal (felsefeci ve yazar, İstanbul Fransız Kültür Merkezi),

Program:

Türkçe simultane çeviri

Düzenleyenler : Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (İFEA) ve İstanbul Fransız Kültür Derneği destekleriyle, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi (NDS).

Kurumsal ortaklar : İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu,