Yeni Öğretmenlerimiz, lisemize hoş geldiniz!

Gabrielle Chaloumeau’ya Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi İletişim Sorumlusu Mireille Sadège’in sorularını yanıtladığı için teşekkür ediyor, kendisine hoş geldiniz dileklerimizi sunuyoruz.

Gabrielle, hangi ülkeden geldiniz? Bize kısaca kariyeriniz ve eğitiminizden bahsedebilir misiniz?
Fransa’nın güneydoğusundan, Marsilya’dan geliyorum. Genel öğrenimimi orada tamamladım ve sonra Fransız edebiyatı eğitimi için Paris’e gittim. Ardından kolejlerde modern edebiyat dersleri verdim. Ama her zaman yurt dışında ve özellikle de Akdeniz havzasında yaşamayı ve çalışmayı hayal ediyordum. Bu nedenle de Türkiye’ye gelip yerleştim.

Sizi Notre-Dame de Sion Fransız Lisesinde çalışmak için ne teşvik etti?
Dayanışma ruhu ve tutkuyla çalışan bir ekibe katılmam için lisede çalışan eski bir meslektaşım şiddetle burada çalışmamı tavsiye etti. Ben de mesleki yaşamımda bu ruhu arıyordum ve burada buldum.

Lise ve yeni öğrencileriniz hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bir eğitim kurumu olarak muhteşem bir yer ve öğrencilerimi çok seviyorum. Eğitim-öğretim yılınına «çevrim içi» gibi gerçek bir zorlukla başlamamıza rağmen, hepsini çok motive görüyorum. Yeni teknolojiler etrafında şekillenen pedagojik araçlar konusunda sürekli kendimi eğiterek zorlukları onlarla aşmaya çalışıyorum... Kolay değil tabii ama öğrencilerimiz bu koşullarda kendilerini rahat hissediyorlar. Bu da bana güven veriyor.

İstanbul hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beş yıldan beri burada yaşıyorum. Güzelliği, tarihi ve dinamizminin yanı sıra, bu şehrin benim gözümde özel bir değeri var çünkü en iyi çocukluk arkadaşım İstanbullu. Marsilya’da koleje birlikte gidiyorduk. On beş yaşına bastığımızda o ailesiyle birlikte yaşamaya İstanbul’a geri geldi ancak aramızdaki temas hiç aksamadı. Şimdi arkadaşım Ankara’da yaşıyor ve orada çalışıyor. Ama çok sık bir araya gelebiliriz çünkü aynı ülkede yaşıyoruz.