français | Türkçe

giriş

Victor Hugo Doğululuklar (Les Orientales) - Şiirler & Resimler

1 Nisan → 5 Haziran 2016

| Sergi , Herkese açık

Sergi, 1 Nisan’dan 5 Haziran’a kadar (pazar günleri hariç) her gün saat 11.00-18.00 arası; gösteri ve konser günleri ise saat 20.00’ye kadar gezilebilir.


Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, 2016 yılında düzenlediği ilk sergiyi, Fransız dilinin en önemli yazarlarından biri olan Victor Hugo’nun Doğululuklar (Les Orientales) adlı şiir derlemesine ayırıyor. Türkiye’de esas olarak Sefiller (Les Misérables) adlı romanıyla tanınan Victor Hugo’nun şiir derlemesi ise henüz Türkçeye çevrilmemiş olması nedeniyle pek bilinmemektedir. Şairin bugüne dek sadece dört şiiri, bir antolojide yayımlanmıştır.

Victor Hugo Doğululuklar (Les Orientales) - Şiirler & Resimler

Bu sergi, Türkiye veya Osmanlı Devleti hakkında yazı yazmış olan Jean-Jacques Rousseau, Pierre Loti gibi büyük Fransız veya Frankofon yazarlara ayrılan sergi dizisinin devamı niteliğindedir. Victor Hugo da tıpkı Pierre Loti gibi, yazarlığının dışında çizimleriyle de dikkat çekmiş bir sanatçı olma özelliğini taşır.
Sergide yer alan 90 adet çizim, ağırlıklı olarak Paris’teki Maison Victor Hugo’dan, özellikle de Hugo’nun el yazmalarını ve çizimlerinin çoğunu muhafaza eden Fransa Millî Kütüphanesi’nden (BNF) gelen reprodüksiyonlardır.
Doğululuklar’dan, kitabın tümünü temsilen alıntılanan 14 şiir, Victor Hugo uzmanları işbirliği ile seçilmiş ve Prof. Nami Başer tarafından Türkçeye çevrilmiştir. Burada savaş, erotizm, fantastik gibi farklı konulara değinen şiirler mevcuttur. Ayrıca şiirlerde çok seslilik söz konusudur. Gerçekten de, derlemenin en dikkat çeken özelliklerinden birisi aynı konuyu işlerken farklı bakış açılarına yer vermesidir.
Victor Hugo’nun çizimleri, şiirlerin resimlendirilmesi değildir. Buna karşın, konusu ve estetiği açısından şiirlere yakın olup Victor Hugo’yu farklı bir açıdan tanımamızı sağlar.

Victor Hugo ve Türkiye


Victor Hugo’nun şiirleri ve çizimlerinin bazıları, hiç ayak basmamış olmasına rağmen, ilhamını Doğu’dan almaktadır. Ancak Victor Hugo, Doğu ve Doğulular hakkında referans olacak bir kitap yazmak iddiasında değildir. Buna karşın, 19. y.y. Fransası’nda Oryantalizm çok revaçtadır ve Doğululuklar, romantikler ve oryantalistler üzerinde bir hayli etkili olacaktır. Derleme tamamen doğru olmayan - ve olmaya da çalışmayan- bir Doğu tasviri oluşturmaya katkıda bulunmuştur.
Sergi bu şiirleri yeniden keşfetmek, bu Doğu tasviri üzerine düşünmek ve Hugo’nun çizimleri yoluyla hayal ve görüntüler dünyası ile ne gibi bağlantılar kurulabileceğini görmek için bir fırsat sunacaktır.

Sergi kataloğu

Sergiye eşlik eden iki dildeki katalog, sergilenen resimlerin tamamıyla birlikte, Victor Hugo uzman ve araştırmacılarının katkılarını da içermektedir. Doğululuklar’ın uzmanı Franck Laurent, derlemenin çağdaşlığı ve Hugo’nun ’’ötekilik’’ ile olan ilişkisi üzerine bir metin yazarken, Florian Rodari ile Delphine Gleizes daha çok çizimlerini işlemişlerdir.
Notre Dame de Sion Fransız Lisesi bu sergi sayesinde, Victor Hugo’dan hem şiir alıntıları hem de çizimler tanıtmak suretiyle ziyaretçilere daha çok bilgi edinmek, bu keşfi gerek katalog gerekse kendi araştırmalarıyla derinleştirmek arzusunu vermeyi amaçlamaktadır.

Sergi sorumlusu: Anne Baradel

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail