Trio Kuvars Viyolet

7 Ocak 2016 19:30

Rahşan Apay - Viyolonsel
Evrim Güvemli - Klarnet
Jerfi Aji - Piyano

Trio Kuvars Viyolet

Solistlik kariyerlerinin yanı sıra, iddialı oda müziği konserleri de veren üç değerli müzisyenden kurulan Trio Kuvars Viyolet, uygulayacağı özel bir konsept ile klasik müzikseverlerin karşısına çıkıyor:
 
Türkiye’de daha önce hiç seslendirilmemiş klarnet, viyolonsel ve piyano için yazılmış bambaşka ülkelerin bestecilerine ait eserleri ile; çağdaş Türk bestecilerinin de kendileri için yazılmış eserlerinin Dünya Prömiyerlerini konserlerinde seslendiren Trio, klasik Batı müziğinin başka enstrümanlar ya da orkestra için bestelenmiş ünlü eserlerini de repertuvarlarında bulunduruyorlar.

Trio’ya ismini veren Kuvars kristali, altıgen prizmalar şeklinde birçok farklı renge sahip olabilen bir kristaldir. Yapısal görünümü saydam ve yarı saydamdır. Doğanın enerjisini içinden geçirip iletir. Kâinatın sonsuz gücünü temsil ettiğine ve taşıyanın bu gücü kavrayabileceğine inanılmıştır. Eski çağlarda yağmur yağması için edilen dualarla birlikte kuvars kristalleri kullanılmıştır. Kuvars kristali beyazdan pembeye, duman renginden mor rengine ve birçok başka renge sahip olduğundan farklı adlar alarak, yüzyıllar içinde farklı duygu hâllerine iyi geldiği bilinmiştir. Çoğunlukla içinde donmuş bir su damlası vardır ve kırıldığında tekrar suya dönüşür.

Program :

 • W. A. Mozart – Mozart – La Majör Piyano Konçertosu, K. 488, 2. Bölüm (Adagio)
  (Trio için düzenleme : Armağan Durdağ)
 • C. Frühling – Klarinet, Viyolonsel ve Piyano için Trio, Op. 40
  Mässig schnell, Anmutig bewegt, Andante, Allegro vivace

*** PAUSE ***

 • Armağan Durdağ – Taylan
 • L. van Beethoven –Klarinet, Viyolonsel ve Piyano için Trio, Op. 11, 2. bölüm
  Adagio
 • Nino Rota – Klarinet, Viyolonsel ve Piyano için Trio
  Allegro, Andante, Allegrissimo