français | Türkçe

giriş

Tehlikeli İlişkiler

8 Nisan 2010, 19:30

| Tiyatro , Fransızca , Herkese açık

Fransızca Tiyatro

Tehlikeli İlişkiler

Eskiden iki sevgili olan çapkın soylular markiz de Merteuil ile vikont de Valmont birbirlerine “dokunulmaz dostluk” sözleşmesiyle bağlı olmaya devam etmektedirler. Bu sözleşmeye dayanan markiz, Valmont’tan, daha önceden beğendiği M. de Bastide ile evlenmek üzere olan saf Cecile de Volanges’ı tavlamasını ister. Ancak, Valmont’un, Mme de Tourvel’i fethetmek gibi başka planları vardır...

Choderlos de Laclos’nun romanı, ve roman kadar ünlü (özellikle Stephen Frears ve Vadim tarafından yapılan) sinema uyarlamalarının cazibesine kapılan Lamartine lisesi öğrencileri, kendileri de bir kurgu ortaya koymak isterler. Genç bir yönetmen, senarist kız arkadaşıyla Tehlikeli İlişkiler filmini çevirmeye başlar, ancak gerçek yakında kurgunun yerini alacaktır...

Oyuncular :

Markiz de Merteuil: Mana Glissant, Léa Paindavoine, Miel Bernard

Madame de Tourvel: Elsa Bohée, Jeanne Huet

Cécile de Volanges: Roxane Damidot

Madam de Volanges: Romane Bricard

Madam de Rosemonde: Anne Condé

Vikont de Valmont: Zacharie Massardier

Şövalye Danceny : Arsène Ruhlmann

Yönetmen Julien: Emmanuel Mousset

Senarist Clara: Mélodie Bonzi

Oyuncu Marianne: Victoria Konetzki

*

Ortak çalışma ürünü bir uyarlama

*

Sahneye koyanlar :David Géry, ile yardımcısı Nicole Caillon

Kostüm: Caroline Dantheny

David Géry

*

Sahne rejisörü ve ressam olan David Géry hem klasik oyunları – (Racine’den Britannicus ) hem de günümüz yazarlarını sahneledi. (Ör. Xavier Durringer’in Dilimin Ucunda bir Öldürme Arzusu.)

Gösterileri Aubervilliers İlçe Tiyatrosu, Théâtre de la Tempête de la Cartoucherie de Vincennes Tiyatrosu, Fransa ve Belçika’daki birkaç tiyatroda ve New York MaMa Tiyatrosunda izlenmiştir.

2004: Herman Melville’in öyküsünü uyarladı ve sahneledi, Bartleby,
2007 Eschyle’in L’Orestie adlı oyununu uyarladı ve sahneledi.
2008 Jon Fosse’un ’Sonbahar Rüyası’ adlı oyununu sahneledi. (Paris l’Athénée tiyatrosunda oynandı)
2010 Marivaux ’nun iki kısa oyunu : ’Hibe’ ve ’İyi Niyetli Aktörler’.
(Théâtre de l’Ouest Parisien tiyatrosunda oynandı)

Gery aynı zamanda da eğitimcidir : On yıl kadar Valenciennes Ulusal Sahnesi Phoenix Tiyatro Okulunu (’Théâtre Ecole du Phoenix, Scène Nationale de Valenciennes’) yönetti. Halen Paris liselerinde, özellikle de Lamartine lisesine eğitim vermeye devam etmektedir.

*

Paris Lamartine Lisesi tiyatro seçmeli dersi

Paris Lamartine Lisesi tiyatro seçmeli dersi, Edebiyat öğretmeni olan Nicole Caillon tarafından yönetilmektedir. Bu okul tiyatrosunun sanat ortağı, on yıldır Auberviliers Ulusal Drama Merkezi, Théâtre de la Commune tiyatrosudur. Öğrencileri, oyuncu ve sahne rejisörü kadrosu aracılığıyla eğitmekte ve her yıl, iki gün boyunca öğrencilerin çalışmasına ev sahipliği yapmaktadır.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail