Tamayo Ikeda, piyano

19 Nisan 2018 19:30

Tamayo Ikeda 2017’de İstanbul - Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması Jüri Üyesi idi.
PROGRAM:
J.S. Bach: Koral, Prelüd «Ich ruf zu dir BWV» 639 (Düzenleme : Ferruccio Busoni)
J.S. Bach: «Jesus que ma joie demeure» Kantat Bwv 147 (Düzenleme : Myra Hess)
J.S. Bach: «Nun freut euch, lieben Christen g’mein» Koral, Prelüd BWV 734a (Düzenleme: Ferruccio Busoni)

C. Franck: Prelüd, Füg ve Variations/Varyasyon si minör, Op.18

G. Faure: Noktürn no 6 op. 63

F. Chopin: Noktürn op.9-1
F. Chopin: Kahramanlık Polonezi op.53
F. Chopin: Andante Spianato ve Başarılı Büyük Polonez op.22

F. Liszt: Macar Rapsodisi no 2

Programda ara yoktur.

TAMAYO IKEDA, piyano

1971’de Japonya’da doğan Tamayo İKEDA müzik öğrenimine üç yaşından itibaren başladı. Tokyo’da “Toho Gakuen” Müzik Okuluna girdikten sonra 1989’da Paris Müzik Yüksek Devlet Konservatuvarına kabul edildi. Piyano ve oda müziği dallarında iki birincilik ödülü aldıktan sonra öğrenimini geliştirme sürecine geçti.
A.P.E.F.” ve “Société Générale” burslusu olan Tamayo İKEDA, Dimitri Bashkirov, Halina Czerny-Stefanska, Léon Fleisher ve Maria Joao Pirès gibi ustaların değerli tavsiyelerinden yararlandı.
Sezgisel ve tutkulu çalışıyla Uluslararası Yvonne Lefébure Yarışması’nda ikincilik ödülü (Birincilik ödülü verilmemişti.) ve Claude Debussy özel ödülüne; Uluslararası Porto Yarışması’nda (Claude Debussy) özel ödüle ve 1999’da Uluslararası Francis Poulenc Yarışması’nda birincilik ödülüne (ayrıca Casadessus özel ödülüne) layık görüldü.
Tamayo İKEDA, Avrupa, Norveç, Rusya, Japonya, Endonezya, Güney Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde; prestijli Carnegie Hall (New York) gibi saygın mekânlarda sahneye çıktı. Sanatçı düzenli olarak France-Musique yayınlarında, özellikle de Gérard Poulet, Régis Pasquier, Roland Daugareil, Roland Pidoux, Jean Ferrandis, Dominique de Willencourt, François Henri Houbart, Naoto Otomo, vb. gibi en büyük solist ve orkestra şefleriyle çalmaktadır.
Diskografisinde Poulenc ve Fauré eserlerinden oluşan bir kayıt vardır, ayrıca piyanist Patrick Zygmanowski ile de Ravel ve Stravinsky’ye ayrılmış bir DVD kaydetmiştir, 2009’da yayınlanmış bir Schubert CD’si (Warner Music), 2015’te eleştirmeler tarafından eşit beğeni toplayan piyano dans CD’si (Harmundia mundi). Kendisi, caz sanatçısı Giovanni Mirabassi ile birlikte 2018’de yeni bir CD (NoMad) hazırlamaktadır.
Sanatçı 2002 yılından bu yana “Festiv’ en Entre-Deux-Mers” (Gironde/Fransa) Müzik Festivali’nin sanat yönetmenliğini yapmaktadır.