YATRO OYUNU | YAĞMURDA NEHRİ GEÇMEK

17 Mart 19h30

Dikkat: Gösteri tarihindeki mevcut sağlık koşulları ve yürürlükteki mevzuat saklı kalmak koşuluyla, katılım sadece online rezervasyonla mümkündür.

Kabul edilen seyirci sayısının izin dâhilindeki kapasiteyi aşmamasını sağlamak için rezervasyonlar sadece online yapılabilir. Telefonla rezervasyon kabul edilmemektedir.

Sağlık koşullarındaki değişim ile resmî makamların talimat veya tavsiyeleri doğrultusunda, konser iptal edilebilir veya başka bir tarihe ertelenebilir. Bizi takip ederek bu konudaki güncellemelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Collectif 2222 tiyatro topluluğunun sahnelediği «Yağmurda Nehri Geçmek» oyunu, 17 Mart Perşembe akşamı saat 19:30’da Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nin gösteri salonunda sahne alacaktır. Oyun sözsüzdür. Ücretsiz etkinliktir.

Ne hakkında konuşuyoruz?
(Aslında sahnede gerçekten konuştuğumuz da söylenemez.)

Uzaktaki mermilerden, neredeyse yanlarında hiçbir şey olmadan kaçan bir grup insan kendini bir nehrin kenarında bulur. Maalesef o nehrin üzerinde bir tanecik dahi köprü yoktur?

Nehrin öte yanında, bir kulübe (sınır güvenliği? kontrol noktası? ya da bir gözetleme kulesi? ve silahlı üniformalılar var (subay? er? bekçi?)

Uzaklardan silah sesi gelir; öyle ya da böyle bu nehirden geçebilmek son şanslarıdır.

Bir tarafta valizin içinde Belçikalı bir nine, onu sürükleyen ve ona ölümüne bağlı Türk oğlu; hamile bir İngiliz kadın, onun Norveçli kocası ve onların kocaman İsveçli bebekleri. Neredeyse ellerinde hiçbir şey olmadan başlarının çaresine bakacaklar, bir şekilde. Bazı çözümler arayacaklar; belki biraz naif, biraz tuhaf, biraz üşütük ama en çok da insani çözümler bulacaklar.

Nehrin öbür tarafında ise, iki tane asker, her nasılsa, emirlere uymaya çalışırlar.

Onlar birbirleriyle uğraşırlarken, « insani » yardımlar gelir, ölümüne yaralı biri geçer, avare bir turist ziyaret eder ve elbette vazifesine aşık bir gazeteci bu durumu belgeler.

Bu oyunda kader yok, sadece tesadüfler ve fırsatlar var, sadece beraber buldukları, hayati yollar var.

Nehrin her iki tarafında da cıbırca konuşan, birbirini anlayan (!) clown-buffonlardır bunlar. Ne şehit ne de işkencecidirler.

Yönetmen: Thylda Barès
Oyuncular: Andrea Boeryd, Elizabeth Margereson, Manon Dumonceaux, Paul Colom, Sencan Oytun Tokuç, Tibor Radvanyi, Vincent Lecomte

Süre: 60 dakika | Tek perde
Herkese açık etkinlik (7 yaş +)

Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Oyuncuları ve izleyicileri rahatsız etmemek adına oyun başladıkan sonra salona seyirci alınmamaktadır.