français | Türkçe

giriş

Sylvie Germain, Yazar

14 Mayıs 2010, 13:00

| konferans , Herkese açık

Sylvie Germain kendi kitabı "Magnus" hakkında konuşacaktır.

Fransa’nın en saygın yazarları arasında yer alan Sylie Germain, Magnus adlı kitabının Can Yayınları tarafından Türkçe yayınlanması vesilesiyle Notre Dame de Sion Lises’inde bir edebiyat söyleşisine katılacak.

2005 yılında Albin Michel Yayınevi’nden çıkan bu roman, okuyucuların büyük ilgisiyle karşılaşmış ve Goncourt des lycéens ödülünü almıştır.

Bu söyleşiye 20. yy Fransa edebiyatı üzerine birçok eser kaleme almış olan Prof. Alain Goulet ile birlikte Littera dergisinde André Gide’in Oidipus’undan Sylive Germain’in Magnus’una başlıklı makalesi yayınlan Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cengiz Ertem ve Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tuna Ertem katılacaktır.

Sylvie Germain

Sylvie Germain, Sorbonne Üniversitesi felsefe bölümündeki eğitiminin ardından anlatı ve hikayeler yazmaya başladı. Yazar Roger Grenier’in teşvikiyle ilk romanını kaleme alan Sylvie Germain’in 1984’de yayınlanan Le livre des nuits romanı eleştirmenlerden ve okuyuculardan tam not aldı. 1986-1992 yılları arasında Prag’ta belgesel yapımcısı ve felsefe profesörü olarak görev yapan yazarın 1989’da yayınlanan Jours de colère romanı Prix Fémina ödülünü aldı. Otuza yakın esere imza atan yazar halen Fransa’da yaşamakta.

Etkinlik Notre Dame de Sion Lisesi tarafından, İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle, düzenlenmektedir.

Eşzamanlı çeviri yapılacak olan Konferans halka açıktır.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail