Spiral Quartet - Caz

2 Haziran 2011 19:30

Caz

Davetiye için buraya tıklayın.

Yeni albüm

«Diyar Diyar Jazz - Turkish Journey»

SPIRAL QUARTET

Philippe Poussard soprano saksofon, alto flüt

Bruno Angelini piyano

François Charles Delacoudre kontrbas

Christian Lété davul

Fransa’da yayınlanan Jazz Magazine dergisinde Franck Bergerot’nun “başından sonuna kadar büyüleyici bir CD” olarak nitelediği “Kaléidoscope” albümüyle 2008 yılı başlarında dikkat çeken çağdaş caz grubu Spiral Quartet, kuruluşundan itibaren Fransız ve Türk kültürleri arasında yakınlaşmayı hedeflemiş ve ilk konserlerinde bile repertuvarında Türk halk müziği ezgilerine yer vermiştir. Bu eğilim onları yeni ufuklara, “Diyar Diyar Jazz - Turkish Journey” adlı albümlerini A.K Müzik Yapım ve Organizasyon bünyesinde çıkarmaya götürmüştür. Albüm cazseverler dışında da geniş bir dinleyici kitlesine hitap etmektedir.

Çağdaş doğaçlama ve besteleme temeline dayanan, sanatsal bir proje geliştirmek amacıyla kurulan Spiral Quartet, modern caz kadar çağdaş klasik müzikten de beslenmektedir. Repertuvarlarında caz standartlarına ve yeni bestelere eşit ağırlıkta yer veren dörtlü, standartları kendine özgü biçimde ele almaktadır. Bunları sanki kendi besteleriymiş gibi yorumlamakta, yeniden armonize etmekte, doğaçlamayı da içeren yeni açılar bularak adeta yeniden dokumaktalar.

***

 • 2006: İstanbul’da iki konser - CRRKS ve Galatasaray Üniversitesi. İtalya Udine’de Kaleidoscope adlı CD’nin kaydı. Bu CD Philippe Poussard’ın özgün bestelerinden oluşmaktadır. İstanbul Jazz Center’da üç konser. Repertuar, Amerikan ve Fransız standartları yanı sıra Türk Halk Müziği ezgilerinden oluşmaktadır.
 • 2007: Jonquière Kültür Merkezinde (Fransa-Paris) « Kaleidoscope » adlı albümün icra edilmesi. Diyar Diyar Jazz- Turkish Journey adlı demo CD’sinin kaydı.
 • 2008 : Kaleidoscope adlı CD’nin Konnex Records adlı Alman labeliyle piyasaya çıkışı.
 • 2009 – 2010: Fransa’da Türk Mevsimi bünyesinde dört konser. Diyar Diyar Jazz- Turkish Journey adını taşıyan bu konserlerin repertuarı, Türkiye’nin farklı yörelerinden ezgilerinin Philippe Poussard tarafından yapılan aranjmanları ve Poussard’ın Türkiye esinli bestelerinden oluşmaktadır.
 • 7 Ağustos 2009 – Café turc (Tuileries)
 • 23 Kasım 2009 – Jazzycolors Festivalinde “Diyar Diyar Jazz Projesi ile Türkiye’nin temsil edilmesi
 • 17 Aralık 2009 –Jonquière Kültür Merkezi
 • 23 Ocak 2010 – Salle Cortot
 • 2010: Diyar Diyar Jazz- Turkish Journey adlı albümün kayıt çalış
  Jazzycolors Festivalinde Yakamoz projesiyle Türkiye’nin temsil edilmesi
 • 2011: Diyar Diyar Jazz- Turkish Journey adlı CD’nin AK Müzik Yapım ve Organizasyon bünyesinde piyasaya çıkışı.