français | Türkçe

giriş

Sergi ve Kolokyum : Pierre Loti

10 Mayıs 2010, 09:30

| konferans , Herkese açık

18.30 Sergi Açılışı : “Ressam Pierre Loti – Uzun Bir Yolculuk”

Kolokyum : “Pierre LOTİ, Oryantalistler ve Neo-Romantizmin Sonu”

9.30 – 10.00 Karşılama ve kayıt

10.00- 10.30 Kolokyumun açılışı

Prof.Dr. Nora Şeni, IFEA(Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü) Müdürü

Anne Potié, IFI(İstanbul Fransız Kültür Merkezi) Müdürü

Bernard Grasset, Rochefort Belediye Başkanı

Oturum Başkanı : Anne Potié

10.30 – 12.00

Bruno Vercier :

Loti, romantik kahraman...

Pierre Loti’nin ilk eserleri yeniden değerlendirilecektir. Bu eserlerde kahraman aslında yazarın ta kendisidir, ancak kendini romanda Yüzbaşı Harry Grant olarak çıkarır okuyucularının karşısına. Kahramanımızın romantik özellikler taşıyan karakterlerden ve Alfred de Musset ile Victor Hugo’nun şiirlerinden izler taşıdığı açıkça görülmektedir. Harry Grant, doğal olarak romantik bir dünyadan ve romantik tınılardan oluşan bir müzikten yaratılmıştır. Harry Grant ile Pierre Loti arasındaki bağı açıklayan ve bunun romanın gelişimini nasıl etkilediğini ortaya koyan bir konuşma...

Yemek arası

13.30 – 15.30

Alain Quella-Villéger :

Les Désenchantées (Mutsuz Kadınlar) Pierre Loti (1906)

Bugün hâlâ okunan “Mutsuz Kadınlar” 1906’da yayımlandığında o yılın en çok okunanları arasına girmeyi başarmıştı. Roman, “ Müslüman Kadının Manifestosu”ydu, basit bir kurguya ve alışılmış bir duygusal dokuya sahipti. Türklere özgü durumları Oryantalist bir bakış açısıyla kurgulayan bu roman, yayımlandığı dönemde büyük ses getirmiştir. Eserde 1908’de gerçekleşecek olan Jön Türk hareketini hazırlayan tartışmaları, çatışmaları ve Müslüman-Arap dünyasını rahatsız eden birçok toplumsal gerçeği bulmak mümkündür.1911’de İngiliz yazar Hester Donaldson Jenkins, bu kitapta ortaya konan görüşlerin benimsenmiş düşüncelere uysa da uymasa da, bu kitabın bundan sonra Müslüman kadınlar konusundaki tüm söylemlerin temel taşı olacağını belirtmektedir.(Behind Turkish lattices, the story of a Turkish woman’s life, Londres, Chatto and Windus).

Kahve Molası

15.45- 16.30

Pierre Thomas, Patrice ve Simon Rötig :

Ressam Pierre Loti – Uzun Bir Yolculuk

Bleu Autour Yayınlarının konuşması iki ana noktaya dayanacaktır :

• XXI. Yüzyılda Pierre Loti’yi yayımlamak:

Önce 1910 ve 1913’te İstanbul’a yaptığı son yolculuklardan esinlenen Suprêmes visions d’Orient (Doğudan Yüce Görüntüler) adlı eserini, sonra da gezgin yazarın çizdiği resimlerin tümünü bir araya getiren Ressam Pierre Loti ’i yayımlayan Bleu Autour Yayınlarının Pierre Loti’ye ilgisi, uzun zamandır Türkiye’ye duydukları ilginin bir uzantısıdır.

• Pierre Loti’nin grafik eserlerini yayımlamak:

Ressam Pierre Loti adlı kitabın yayınlanması uzun soluklu bir çalışma olmuş, bu çalışma eserlerin sayılıp numaralanmasından kitabın sayfa düzenine kadar birçok bilgi gerektirmiştir. Sonuçta bu önemli eserin, metinlerle resimleri katalog titizliğiyle (sunum metinleri, notlar...) bir araya getiren bir gezi anlatısı şeklinde sunulması yöntemi benimsenmiştir.

18.30 Sergi Açılışı :

"Ressam Pierre Loti – Uzun Bir Yolculuk ,"

adlı serginin açılışını İTO Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş yapacaktır.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail