Senghor Frankofoni Kürsülerinin NDS’deki Yıllık Toplantısı

8 Kasım 2019 tarihinde, Galatasaray Üniversitesi ile sürdürdüğü iş birliği çerçevesinde, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, Türkiye’de ilk kez gerçekleşen Senghor Frankofoni Kürsülerinin yıllık iki toplantısına ev sahipliği yaptı. Farklı üniversitelerden akademisyen ve öğrencilerin davet edildiği toplantılara okulumuzun L3 sınıfları da katıldı.

«Fransızcanın Çeşitliliği, Zenginliği ve Farklılığı veya Örneklemeler: Fransızcanın Sözcük Çeşitlemeleri», Kanada’daki Laurentienne Üniversitesi Fransızca Bölümü Profesörü ve Müdürü Burkinabè Amélie Hien yönetiminde gerçekleşen toplantıların temasını oluşturuyordu.

Bu vesileyle, ilgili lise ve Galatasaray Üniversitesi öğrencileri ile Sainte-Pulchérie Lisesinden birkaç öğretmen, iki atölye-konferansa katıldılar. Çalıştay oturumlarında, Amélie Hien, Henry Tourneux (CNRS, emekli araştırmacı), Prof. Jacques Silué Sassongo (Cocody Üniversitesinde öğretim üyesi ve araştırmacı), Prof. Françoise Lelièvre (Galatasaray Üniversitesi Frankofoni Sorumlusu), Dr. Pascal Some (UFR EILA Paris Diderot) ve Doç. Dr. Jean Philippe Zouogbo (öğretim üyesi ve araştırmacı, Paris Diderot-Sorbonne) paylaşımda bulundular.

Fransız dilinin dünyadaki dağılımı konusundaki genel açıklamalardan sonra konuşmacılar; Fildişi Sahili, Kamerun, Burkina Faso veya Kanada gibi ülkelerde rastlanan dil çeşitlemelerine somut ve eğlenceli örneklerle değindiler. Sunumu, tüm katılımcılara yöneltilen oyun tarzında bir soru bölümü izledi.

Frankofon Üniversiteler Derneği Bölge Müdürü Mohamed Ketata, Ankara’daki Fransız Enstitüsü Eğitim Müsteşarı Bruno Delvallée, Galatasaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Francis Rousseaux ile İstanbul’daki Fransız Enstitüsünde Fransızca İş Birliği Ataşesi Virginie Villechange da bu etkinliği katılımlarıyla onurlandırdılar.