français | Türkçe

giriş

Semplice Quartet & Hande Sarıcı Menekşe

23 Ekim 2009, 20:00

| Konser , Herkese açık

Oda müziği

Semplice Quartet’in ; Belçika-Brüksel Kraliyet Müzik Akademisi’nde de müziğini icra edeceği turnesinin ilk konseri.

"Semplice": İtalyanca; İçtenlik, sadelik, yalınlık

Semplice Quartet: Keman, viyola ve viyolonsel çalan dört müzisyen arkadaşın prova yaparak, konser vererek ve eğlenerek bir arada daha çok vakit geçirmek istemeleriyle kurulan; samimiyet, içtenlik ve güvenin etkin olduğu zorlamasız, çok genç, çok keyifli, çok renkli yaylı çalgılar dörtlüsü

SEMPLICE QUARTET VE HANDE SARICI MENEKŞE (KLARNET)

MURAT ERGİNOL, 1.Keman

YAREN BUDAK, 2. Keman

BESTE TIKNAZ, Viyola

BURAK AYRANCI, Viyolonsel

HANDE SARICI MENEKŞE, Klarnet

PROGRAM

J. BRAHMS: KLARNETLİ KENTET, Op. 115

ALLEGRO

ADAGİO

ANDANTİNO - PRESTO NON ASAİ, MA CON SENTİMENTO

CON MOTO

D. ŞOSTAKOVİÇ: YAYLI KUARTET NO: 8, Op. 110

LARGO

ALLEGRO MOLTO

ALLEGRETTO

LARGO

LARGO

Hande Sarıcı Menekşe:

Ankara’da doğan Hande Menekşe müzik eğitimine 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda başladı. Gürhan Eteke ile klarnet ve oda müziği, Birsen Ulucan ile piyano, Halit Turgay ile oda müziği çalışmaları yaptı.

Mehmet Ermakastar, Leroy Bouchort, Siobhan Greally, Suzan Gill ve Paul Meyer’in klarnet ve oda müziği kurslarında aktif olarak yer aldı.İstanbul Müzik Festivali ‘Genç Yetenekler Serisi’nde konser veren ilk oda müziği grubu olan Orion Altılısı’nda yer aldı. Aynı serinin 28.’sinde Ametist Klarnet Beşlisi, 29.’sunda Arion Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ile konserler verdi.

1999-2000 sezonunda İDSO’nun sınavını kazanarak ‘Genç Solistler’dizisi kapsamında solist olarak konser verdi. Aynı yıl ANAÇEV’in düzenlediği ‘Genç Yorumcular Oda Müziği Yarışması’nda, kurucu üyesi ve grup şefi olduğu Ametist Klarnet Beşlisi ile 3.’lük ödülünü kazandı.Ametist Klarnet Beşlisi ile Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde (üç kez), Eskişehir Müzik Festivali, Afyon Karahisar Klasik Müzik Festivali ( üç kez), İzmir, Ankara, Mersin, Bodrum Klasik Müzik Festivali ve Akbank Jazz Festivali’nde başarılı konserler verdi.

Ametist Klarnet Beşlisi ile Japonya (Tama Klarnet Festivali 2005), Slovenya, Letonya, Litvanya, Estonya, Hindistan ve Pakistan’da ülkemizi başarıyla temsil etti. Akbank Oda Orkestrası , İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Milli Reasürans Orkestrası’nda görev alan Hande Menekşe bu güne kadar AKM, İş Sanat, Ak Sanat, CRR, Lütfü Kırdar Kongre Sarayı başta olmak üzere bir çok kültür merkezinde çok sayıda resital, oda müziği ve orkestra konserleri vermiştir.

Murat A. Erginol:

1985 yılında İzmir’de doğdu. 1997 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Prof. Hazar Alapınar’ın sınıfına kabul edilerek keman eğitimine başladı.

İlk konserini 2000 yılında Orhan Barlas Konser Salonunda verdi. Aynı yıl ülkemizde yapılan ’ Uluslararası Genç Yorumcular Oda Müziği Yarışması’nda jürinin özel bir ödülüne layık görüldü. 2003 yılında Boston New England Konservatuvarı’nın yaz okuluna kabul edildi.

Bu kapsamda Prof.Marylou Churchill ve Prof. Sophie Vinker ile çalışma olanağı buldu. 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Venyamin Varsavski’nin öğrencisi oldu. 2006 yılında katıldığı program kapsamında Manhattan School of Music’ten Prof. Sylvia Rosenberg’in sınıfına katıldı.

Öğrenciliği sırasında birçok oda müziği, oda orkestrası eşliğinde solo, resital konserlerinde yeraldı. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarından mezun olduktan sonra aynı yıl yapılan sınav sonucu İstanbul Devlet Opera ve Bale Orkestrasında orkestra sanatçısı ünvanı aldı.

Halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında yüksek lisans eğitimine devam etmekte, Borusan Filarmoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Opera ve Bale Orkestrasında calışmaktadır.

 Beste Tıknaz:

1982’de İstanbul’da doğdu. İ.Ü.D.K.’da viyola öğrenimine başladı, 2002 de lisans, 2004 de master dan mezun oldu. 2008 de tam bursla okuduğu Boston Konservatuarı GPD programından mezun oldu. Kazandığı Yarışmalar arasında ICMEC Yarışması (Altın Madalya), BO.CO. String Idol ’07, MTNA Young Concert Artists, 9 Eylül Üniversitesi Viyola Yarışması en önemlileridir.

Tıknaz; yurtiçi ve yurtdışında resitaller vermekte, solist olarak orkestralar önünde çalmakta, aynı zamanda pek çok oda müziği ve orkestralarda da yer almaktadır. Aktif olarak Oda müziği çalışmaları yapan Sanatçı bu konuda ulusal ve uluslararası otoriteler ile çalışmalar yapmıştır.

Kibele Quartet, Sospiro Quartet, Winsor music Quartet’leri ile uzun soluklu olarak çalışmış, uluslararası arenalarda konserler vermiştir. Muse&Youth ve Applehill yaz kamplarında hocalık yapmıştır. İ.Ü.D.K.’da Sanatta Yeterlilik çalışmalarını Ani İnci ile sürdürmekte ve araştırma görevlisi olarak görev yapmaktadır. “Beste Tıknaz ve Barış Yıldızları” adı ile başlattığı proje ile konserler vermektedir. www.bestetiknaz.com 

Yaren Budak:

Keman eğitimine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yarı zamanlı olarak Vural Doğu ile başladı. Ardından Selahattin Yunkuş’un öğrencisi olarak konsevatuvarın tam zamanlı bölümüne kabul edildi. Lisans döneminde çalışmalarına Venyamin Varşavski ile devam etti ve 2004 yılında konservatuvardan mezun oldu.

Aynı yıl “Akdeniz Gençlik Orkestrası”nın sınavını kazanarak bu orkestrayla Avrupa’da çeşitli konserlere katıldı. 2005 yılında tekrar davet edildi ve başkemancı olarak Avrupa’nın çesitli ulkelerinde konserler verdi. Aynı yıl France 3 kanalının davetiyle bir televizyon programına katıldı ve Akdeniz Gençlik Orkestrası’nı temsilen bir konser verdi.

2006 senesinde Dünya Gençlik Orkestrası’na kabul edildi ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde konserler verdi. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın açmış olduğu ücretli sanatçı sınavını kazanıp 2005-2006 sezonundan itibaren konserlere katılmaktadır. Yüksek Lisans çalışmalarına Venyamin Varşavski ile devam eden Yaren Budak, Akbank Oda Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, Milli Reasürans Oda Orkestrası ve İstanbul Oda Orkestrası’nda görev almaktadır. 
 
 

 Burak Ayrancı:

1984 yılında İzmir’de doğdu. Müzik eğitimine 14 yaşında İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde Hüseyin Ünal ve Nihat Yalçın ile başladı.2002 yılında İstanbul Konservatuvarı’nda Prof. Sevil Gökdağ’ın sınıfına kabul edildi.2008’de pekiyi ile mezun oldu.İzmir’de amatör bir orkestrayla Vivaldi’nin iki konçertosunu ve İ.Ü.D.K. Senfoni Orkestrası’yla Elgar’ın mi minör cello konçertosunu çaldı.Prof. Wolfgang Boettcher ve Salzburg Müzik Akademisi’nde Prof. Gary Hoffman’ın kurs çalışmalarına katıldı.

Uluslararası Carl Orff ritim ve müzik semineri’nden sertifika aldı.BBC Senfoni Orkestrası’nın seçmelerini kazanarak orkestra ile Londra’da çalışma hakkı kazandı.İzmir ve İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde ve salonda solo ve oda müziği konserler verdi.C.R.R Senfoni Orkestrası.Akbank Oda Orkestrası,Şişli Senfoni Orkestrası gibi orkestralarda görev alan sanatçı halen İstanbul Devlet Opera ve Balesi orkestrasında görevini sürdürmektedir.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail