français | Türkçe

giriş

Saint- Malo 2009

Saint- Malo 2009

6 Temmuz Pazartesi:

Evet, Pazartesi günü tüm Türk grubu okulda bir araya geliyoruz.
Yazılı ve sözlü seviye sınavlarımızı tamamladıktan sonra, rehber öğretmenlerimiz tüm gezi boyunca öğleden sonra etkinliklerimiz için buluşma noktamız olacak turizm ofisinin yerini öğretiyorlar.

Öğleden sonra CEI animatörü Sophie eşliğinde Saint- Malo şehir turuna katılıyoruz. Ünlü Fransız yazar François René de Chateaubriand’nın doğum yeri St. Malo’ymuş. St. Malo’dan yola çıkan ve Kanada’yı keşfeden Jacques Cartier hakkında da birçok bilgi ediniyoruz.

Surlarla çevrili Intra Muros’ta birçok ev tarihi değer taşıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında şehir neredeyse bombalar yüzünden yerle bir oluyor ve aslına uygun restore ediliyor.

7 Temmuz Salı:

Seviylerimize göre belirlenen sınıflarımızda ilk dersimize giriyoruz.
Öğleden sonra Büyük Akvaryum’u CEI animatörlerimiz Benoit, Sophie ve Pauline ile beraber geziyoruz.

Bir sürü balık türünü yakından görme fırsatımız oluyor. Gezi, denizaltı etkisi yaşatan "nautibus" etkinliği ile sona eriyor.

8 Temmuz Çarşamba:

Ders bitiminden sonra iki gruba ayrılıyoruz. Klasik grup olarak, Chateaubriand’ın mezarının bulunduğu Grand Bé ve ünlü mimar Vauban’ın 17. yüzyılda inşa ettiği kalenin bulunduğu Petit Bé’ye doğru yol alıyoruz.

Bu yürüyüşten sonra, Korsan Evi’nde Mors Atölyesine katılıyoruz. Eskiden gemiler arası iletişim Mors alfabesini kullanarak yapılıyordu. Denizciler 2 tane kırmızı bayrağın yardımıyla Mors alfabesi harflerini kullanıyorlardı. Alfabeyi nasıl kullanacağımızı öğrendikten sonra, St. Malo surlarında uygulamaya başlıyoruz.

Yelken grubu olarak biz de St. Malo’nun doğusundaki Dinard’a gidiyoruz.
Şehirde güzel bir gezi yaptıktan sonra, plajda plaj futbolu oynuyoruz. İsteyenler kreplerini afiyetle yiyor. Ve bu etkinlikten sonra St. Malo’ya geri dönüyoruz.

9 Temmuz Perşembe :

Bugün, hep beraber ünlü St. Michel tepesine gidiyoruz. Yaklaşık, bir saatlik bir yolculuktan sonra "Mont St. Michel’e" varıyoruz. Burası manastırı ve tepe üzerine inşa edilmiş küçük şehri ile ünlü bir yer. CEI’den Vanessa rehberliğimizi yapıyor. Gezimizin ardından şehirde kreplerimizi yiyoruz ve geri dönmek üzere otobüse biniyoruz.

10 Temmuz Cuma :

Bugün, St. Malo kıyısında tekne ile gezi yapmak için bir araya geliyoruz. Şanslıyız, çünkü hava çok güzel. Bu gezi, St. Malo’yu farklı bir açından görmek için başka bir fırsat. Şehrin güzelliklerini bu kez denizden izliyoruz.
Bazılarımız fotoğraf çekiyoz, bazılarımız müzik dinliyor, bazılarımız da güzel havada kestirmeye karar veriyor.

11 Temmuz Cumartesi :

Haftayı bir spor etkinliği ile tamamlıyoruz. Rennes yolu üzerinde bulunan Combourg şehrine gitmek üzere saat 8.30’da otobüsle yola çıkıyoruz.
Combourg yakınlarında akrobatik hareketler yapabileceğimiz bir parka gidiyoruz. Bizlere, kullanacağımız malzemeler ve güvenlikle ilgili birkaç pratik bilgi veriliyor. Güvenliğimiz için her türlü önlem alınmış durumda. Bu zevkli etkinlik bizleri yoruyor. Pikniğimizi yapmak üzere ormana gidiyoruz.
Yemek sonrası, Combourg’a gitmek için otobüslere biniyoruz.
Şehri, rehber eşliğinde gezdikten sonra geri dönüyoruz. Yorucu günün ardından otobüste uyuyanların sayısı epey fazla. Güzel ve macera dolu bir gündü.

Yarın Pazar, gelecek hafta da umarız bu hafta kadar güzel olur.

recherche


Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail