Ruhun Geceleri

11 Kasım 2021 19:30

Dikkat: Konser tarihindeki mevcut sağlık koşulları ve yürürlükteki mevzuat saklı kalmak koşuluyla, katılım sadece rezervasyonla mümkündür.

İç mekânda gerçekleşen etkinliklerimize kademeli olarak yeniden başlamayı planladığımız bu süreçte, misafirlerimizi kabul etme kapasitemiz sosyal mesafe kuralları ve konserin huzurlu bir ortamda gerçekleşmesini sağlayacak olanaklarla sınırlıdır.

Kabul edilen seyirci sayısının izin dâhilindeki kapasiteyi hiçbir zaman aşmamasını sağlamak için, rezervasyonlar sadece çevrim içi yapılabilir. Telefonla rezervasyon kabul edilmez.

Sağlık koşullarındaki değişim ile resmî makamların talimat veya tavsiyeleri doğrultusunda, konser her zaman iptal edilebilir veya başka bir tarihe ertelenebilir. Bizi takip ederek bu konudaki güncellemelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Ruhun Geceleri - Edebî Konser

Gösteri Fransızcadır.

Bruno RIGUTTO, piyano
Jean-Yves CLEMENT, yazar ve okuyucu

J.-Y. Clément’ın 21 Şiiri Eşliğinde Frédéric Chopin’in 21 Noktürnü.
Müzik ve şiirler dönüşümlü olarak verilir.

“Söz ve müziği aynı anda yapmak istiyorum. Ama bu, denizin sizi sonsuza dek yutacağı bir anda büyülü bir adadan üretilene benzer bir düş."
George Sand
“Chopin’in Noktürnleri gece şarkısı söylemez; ruhun kendi içine çekildiği anki sessizliğinin şarkısını söylerler."
Jean-Yves Clément
«Gecenin sırlarını kim tahmin edebilir? Chopin ondaki acı, gizem, tatlılık ve özlemleri hissetti. Jean-Yves Clément’in şiirleri bu yolculuğu uzatıyor... İlhamının özgürlüğü, derinliği, bu yüce eserlerin sadık bir aynasıdır.»
Bruno Rigutto

Program
1. Noktürn do dièse minör, op. ölümünden sonra
2. Noktürn si bemol minör, op. 9 n° 1
3. Noktürn mi bemol majör, op. 9 n° 2
4. Noktürn si majör, op. 9 n° 3
5. Noktürn fa majör, op. 15 n° 1
6. Noktürn fa diyez majör, op. 15 n° 2
7. Noktürn sol minör, op. 15 n° 3
8. Noktürn do diyez minör, op. 27 n° 1
9. Noktürn ré bemol majör, op. 27 n° 2
10. Noktürn si majör, op. 32 n° 1
11. Noktürn la bemol majör, op. 32 n° 2
12. Noktürn do minör, op. ölümünden sonra
13. Noktürn mi minör, op. 72 (ölümünden sonra)
14. Noktürn sol minör, op. 37 n° 1
15. Noktürn sol majör, op. 37 n° 2
16. Noktürn do minör, op. 48 n° 1
17. Noktürn fa diyez minör, op. 48 n° 2
18. Noktürn fa minör, op. 55 n° 1
19. Noktürn mi bemol majör, op. 55 n° 2
20. Noktürn si majör, op. 62 n° 1
21. Noktürn mi majör, op. 62 n° 2

Programda ara yoktur.

Jean-Yves Clément, okuyucu

Şair ve deneme yazarı Jean-Yves Clément, aynı zamanda pek çok festival organizatörüdür: Nohant’da George Sand’ın evindeki Nohant-Chopin Festivali; Châteauroux’daki Lisztomanias Festivali; Saumur’deki Ulusal Kitap ve Şarap Günleri; Saint-Germain-en-Laye’de ölümünün yüzüncü yıl dönümü vesilesiyle, 2018’deki Debussy’nin Dünyası Festivali ve Braine’deki Üç Sanat, Üç Gün Festivali. Clément, 2011’de Fransa’daki Liszt Yılı’nın genel komiseri de olmuştur. 2013 yılında kurulan ve farklı konulara yoğunlaşan Passeur Yayınlarının başkan yardımcısıdır.
J.-Y. Clément, aynı zamanda pek çok yapıtın da yazarıdır: Franz Liszt ou la Dispersion magnifique - Franz Liszt veya Olağanüstü Dağılma - (Actes Sud, 2011); uzun şiir, Le Chant de toi - Senin Şarkın - (Cherche Midi, 2012); özdeyişler derlemesi De l’aube à midi - Şafaktan Öğlene - (Le Passeur, 2013); Michel Onfray ile müzik üzerine söyleşi kitabı La Raison des sortilèges - Büyülerin Sebebi - (Autrement, 2013); Alexandre Scriabine ou l’Ivresse des sphères - Alexandre Scriabine veya Kürenin Sarhoşluğu - (Actes Sud, 2015); Glenn Gould ou le Piano de l’esprit - Glenn Gould veya Zihnin Piyanosu (Actes Sud, 2016).
2017 yılında, Les Deux Âmes de Frédéric Chopin (Frédéric Chopin’in İki Ruhu) başlıklı denemesinin gözden geçirilmiş ve çoğaltılmış baskısı, Le Passeur Yayınlarından çıkmıştır.
Clément, aynı zamanda müzik üzerine kaleme aldığı pek çok metni de kendisi seslendirmektedir: Variations Chopin - Chopin Çeşitlemeleri (Chopin’in yirmi dört prelüdü üzerine özdeyişler); Nuits de l’âme - Ruhun Geceleri (Brigitte Engerer’in siparişi üzerine Frédéric Chopin’in yirmi bir gece müziği üzerine yirmi bir şiir); Variations Glenn Gould - Glenn Gould Çeşitlemeleri (Bach’ın Goldberg Çeşitlemeleri üzerine); Haydn’ın İsa’nın Son Yedi Sözü; Liszt’in Via Crucis ve benzeri eserler üzerine yorumlar.
J.-Y. Clément, Fransa Kültür Bakanlığı Sanat ve Edebiyat Nişanı (Commandeur des Arts et des Lettres) sahibidir.

Jean-Yves Clément 2020’de İstanbul - Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması Jüri Üyesi idi.
Bruno Rigutto, piyanist

İtalyan bir baba ve Fransız bir anneden doğan Bruno Rigutto, uluslararası bir kariyerin gerekleri ile tanınmış bir profesörün niteliklerini bağdaştırmayı başardı. Bruno Rigutto; öğrenimini piyanoda Lucette Descaves, oda müziğinde ise Jean Hubeau’nun sınıflarında Paris Konservatuvarında (CNSM de Paris) tamamlar ve orada birincilik ödüllerini kazanır. Marguerite Long ve Samson François ile de çalışır. 1965’te Uluslararası Marguerite-Long Yarışması’nın, sonraki yıl ise Tchaïkovski Yarışması’nın galibi olur. Bu dönemde solist kariyerine başlar. İlk önce Radio France, Concerts Lamoureux, Pasdeloup ve Colonne gibi orkestralardan ve Fransa’daki büyük bölgesel topluluklardan davet alır. Ardından kariyeri uluslararası bir boyut kazanır. Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’ya birbiriri ardı sıra turneler düzenler. Carlo-Maria Giulini, Lorin Maazel, Georges Prêtre, Kurt Masur gibi en büyük orkestra şefleri ile sahne alır. Oda müziği alanında, Jean-Pierre Wallez, Isaac Stern, Pierre Amoyal, Mstislav Rostropovitch, Yo Yo Ma, Barbara Hendricks gibi isimlerle ortaklaşa çalışır. Orkestra şefliğine 1984 yılında başlar.

Eğitim alanında, Bruno Rigutto, Maisons-Alfort ve Villeneuve-Saint-Georges konservatuvarlarında dersler verdi. Albi Müzik Festivali Yaz Akademisi veya Uluslararası Nice Akademisinde ustalık dersleri vermek üzere düzenli olarak davet edilmektedir. 1981 yılından itibaren, Aldo Ciccolini’nin yerine geçerek, Paris Konservatuvarına profesör olarak atanır. Lise de la Salle veya Claire-Marie Le Guay gibi yeteneklerin ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca şu anda Ecole Normale Alfred Cortot’da da dersler vermektedir. Plak repertuvarında kırka yakın kayıt yer almaktadır. 1980 yılında, meslektaşları Jean-Philippe Collard, Gabriel Tachhino ve Michel Béroff ile birlikte, Jean-Pierre Wallez yönetiminde EMI markası için, Jean-Sebastien Bach’ın üç ve dört piyanoya yönelik konçertolarının kaydını gerçekleştirir. Bruno Rigutto aynı zamanda bir bestecidir. 1972 yılında Nina Companeez’in filmi Faustine ve le Bel Eté’nin (Güzel Yaz) müziğine imza atar.