français | Türkçe

giriş

« Rousseau ve Türkiye » Uluslararası Kolokyumu

2 → 4 Mayıs 2012

| Kolokyum , Herkese açık


Rousseau ve Türkiye : Uluslararası Kolokyumu... EPINGLEANOURRICE ile

Davetiye için buraya tıklayın.

Kolokyum

Türkçe simultane çeviri

Jean-Jacques Rousseau’nun üç yüzüncü doğum yılı dolayısıyla

« Rousseau ve Türkiye » Uluslararası Kolokyumu

İstanbul Notre-Dame de Sion Lisesi / 2 - 4 Mayıs 2012 (10.00-17.00)

Bu kolokyumun amacı, Rousseau’nun Osmanlı Devleti ve Türkler üzerine tasvirlerinden ve eserlerinden hareketle, onun düşüncelerinin felsefi, siyasi ve edebi açılardan modern ve çağdaş Türkiye üzerindeki etkisini incelemektir. Etkinlik Fransızca, Türkçe, İngilizce konuşan öğrencilere, araştırmacılara ve üniversitelilere yöneliktir. Konuşmalar, üç dilde basılan Littera Edebiyat Yazıları dergisinin özel bir sayısında yayınlanacaktır.

Bilim Kurulu :

Dr. Martin Stern (NDS, Rousseau Association) Kurul koordinatörü, Doç. Dr. Nami Başer (Felsefe Bölümü, Galatasaray Üniversitesi, NDS), Prof. Jacques Berchtold (Paris-Sorbonne Üniversitesi, CELLF 17-18, 18. Yüzyıl araştırmaları Fransız Derneği [SFEDS] Başkanı), Prof. Michael O’Dea (Lyon 2 Üniversitesi, UMR LİRE, Rousseau Association Başkanı), Prof. Dr. Cengiz Ertem (Eğitim Fakültesi Dekanı, Ufuk Universitesi, Ankara ; LITTERA Edebiyat Yazıları Ortak Kitabı’nın Genel Yayın Yönetmeni), Prof. Dr. Tuna Ertem (Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü ile Fransız Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı, Ankara Üniversitesi), Remy Hildebrand (Avrupa Jean-Jacques-Rousseau Kurulu Başkanı), Prof. Sarga Moussa (CNRS-Lyon Üniversitesi, UMR LIRE), Prof. Dr. Nora Şeni (Paris 8 Üniversitesi, İFU ; İFEA Müdürü), Ahmet Soysal (felsefeci ve yazar, İstanbul Fransız Kültür Merkezi),

Program:

Düzenleyenler : Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (İFEA) ve İstanbul Fransız Kültür Derneği destekleriyle, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi (NDS).

Kurumsal ortaklar : İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu,

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail