Rotary iş birliği ile NDS’de yol güvenliği temalı iki konferans düzenlendi

15 Aralık 2017 tarihinde, NDS, biri lisenin ve Neslin Değişen Sesi’nin servis şoförlerine diğeri 11. ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik yol güvenliği konulu iki konferans düzenledi.

« Yolda Yaşam Programı » başlıklı konferans, Trafik Dede olarak anılan Türkiye Trafik Kazaları Önleme Derneği Gen. Bşk Yrd. ve Rotary 2420 Bölge Trafik Bilinci Kom. Bşk. Fahrettin Ecevit tarafından düzenlendi.

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi Müdürü Yann de Lansalut ve Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi’nin giriş konuşmalarının ardından, Fahrettin Ecevit belediye tarafından kaydedilmiş kaza görüntülerini de içeren bir sunum yaptı. Kaza, ölüm ve yaralılarla ilgili istatistikler sundu, sebeplerine (hız, güvenlik mesafesi ihlali, şerit değiştirme, yorgunluk, telefon kullanımı, emniyet kemerinin takılmaması veya motosiklet sürücülerinin kask takmaması, v.b.) değindi.

Konuşmacı, ciddi ve üzücü konuları kendi mizah anlayışı ve dinamik üslubuyla öğrencilere aktardı. Aynı zamanda, yaşamlarımızı korumaya yönelik güvenlik kuralları konusunda genç dinleyiciler arasında farkındalık yaratmaya çalıştı.

Ayrıca çoktan ehliyetlerini almış öğrencilerden bahsi geçen tüm talimatlara uyacakları konusunda söz vermelerini istedi.