français | Türkçe

giriş

"Resimde Yolculuk"

28 Kasım 2016 → 28 Ocak 2017

| Sergi , Herkese açık

Türkiye’de Notre Dame de Sion Rahibeleri Kongregasyonu’nun varlığının ve ilk kız lisesi kuruluşunun 160. yıl dönümü dolayısıyla :

Notre Dame de Sion Evry-Grandbourg’dan Tayvanlı resim sanatçısı Sör Marie-François LIN’in eserlerinin sergisi

Sör Marie-François Lin

Sör Marie-François Lin 1935’te Tayvan’da doğdu. Çocukluğu o dönemde Tayvan’da yaşanan savaşın ve sarsıntıların izini taşır. Tarih öğrenimi görürken, bir yandan da resim ve keman dersleri alır.
1960’ta, beş yıl kaldığı Madrid’de öğrenimine Modern Tarih ile devam eder. Paris’i ziyaretinde, Notre Dame de Sion Rahibeleri Topluluğunu keşfeder ve 1965’te onlara katılmaya karar verir. O zamandan beri, Topluluğun manastır (contemplative) rahibeleriyle, atölyesinin bulunduğu Evry’de yaşamaktadır.

"Resimde Yolculuk" adlı sergi

Çin tablolarıyla, çok gerçekçi karakalemleri ve en son figüratif dışı eserleriyle, Marie-François Lin’in çalışmaları çeşitlilik arz etmektedir.
Resimde Yolculuk sergisi Sör Lin’in çalışmasından bir seçki sunmaktadır. Gençliğinin burada önemli bir yer tutan Çin resimlerini Sandrine Bathilde’in metniyle sanatçının Tayvan’da almış olduğu sanat eğitimi dönemine yerleştirebiliyoruz.
2016’da gerçekleştirilen üç görüşme süresince sözü Marie-François Lin’e bıraktık. Sanatçı çocukluğunu, aldığı eğitimi ve Çin kültürünü anlatırken, yavaş yavaş kendi kişiliğini ve resimle olan ilişkisini de ortaya koymaktadır.

.
Sergi, 28 Kasım’dan 28 Ocak’a kadar (pazar günleri hariç) her gün saat 13.00-18.00 arası; gösteri ve konser günleri ise saat 20.00’ye kadar gezilebilir.

Sergi sorumlusu: Anne Baradel

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail