français | Türkçe

giriş

ROUSTEM SAÏTKOULOV, piyano

26 Mart 2015, 19:30

| Konser , Klasik müzik , Herkese açık

Program:

*** ARA***

Polonaise op. 44
Trois Mazurkas op. 59
Andante spianato et grande polonaise brillante op. 22

Roustem Saïtkoulov :

Kazan’da (Rusya) doğan Roustem Saïtkoulov büyük Rus Piyano Okulundan yararlandı. Dört yaşında piyanoya başladı ve altı yaşında Kazan Yüksek Devlet Konservatuvarına bağlı Müzik Okuluna girdi. Eğitimine Moskova’daki Çaykovski Konservatuvarında, sonra da Münih Yüksek Müzik Okulunda devam etti.
Bolzano’da Busoni Yarışması, Pretoria’daki UNISA (Güney Afrika Üniversitesi) Yarışması, Zürih’teki Géza Anda Yarışması, Paris’te Marguerite Long Yarışması gibi çok sayıda uluslararası ödül kazandı. 2003 yılında Roma Piyano Yarışması’nda ve Monte Carlo Masters Piyano’da birincilik elde etti.

Saitkoulov düzenli olarak büyük orkestralarla çalıştı; bunlar Royal Philharmonic, Monte-Carlo Filarmoni Orkestrası, Prag Senfoni Orkestrası, Zürih - Tonhalle, Torino - Orchestra della RAI, Sinfonia Varsovia ve Pekin Senfoni Orkestrası’dır. Yuri Temirkanov yönetimindeki St Petersburg Filarmoni Orkestrası’nın solisti olarak birçok turneye katıldı.

Roustem Saitkoulov Rusya, Çin, Japonya, Arjantin, Şili, ABD, Kanada ve Güney Afrika’da resitallerde çaldı. Sanatını düzenli olarak, Londra’da Wigmore Hall, Paris’te Salle Pleyel, Théâtre du Châtelet ve Salle Gaveau, Roma’daki Accademia Santa Cecilia, Zürih’te Tonhalle, Berlin’de Konzerthaus, Moskova’da Uluslararası Müzik Evi, St Petersburg’da Philharmonie, Osaka’da Symphony Hall, Pekin Yasak Şehir Konser Salonu, Buenos Aires’te Teatro Colón ve Mexico City’de Güzel Sanatlar Sarayı gibi önemli mekânlarda icra etti.

Sanatçı, çok sayıda festivale katıldı; La Roque d’Anthéron Uluslararası Piyano Festivali, Montrö’de Septembre Musical, Toulouse’da Piano aux Jacobins, Menton Festivali, Colmar Uluslararası Festivali, Brescia-Bergamo Uluslararası Piyano Festivali, Bologne Festivali, Rimini’de Sagra Malatestiana, Merano Festivali ve Yokohama Piyano Festivali.

Saïtkoulov Radyo ve televizyon kanallarının yayınladığı çok sayıda konserler verdi; France Musique, Radio Classique, Espace 2, DRS 2, RTSI, France 2 televizyon kanalları (J.-F. Zygel programları), France 3 (Alain Duault), La Cinq, Mezzo ve Alemanik Uluslararası Kanalı 3 Sat.

Sanatçı, özellikle EMI Classics ve Dinemec Classics’te olmak üzere, çok sayıda plak kaydetti.
Yakın zamanda Royal Philharmonic Orchestra ile Master Chord Records’da Chopin’in İki Konçertosu’nu, ardından IndéSens’te Dimitri Chostakovitch’in 1 numaralı Konçertosu ile Estonyalı çağdaş besteci Jaan Raats’ın Konçertosu’nu kaydetti.
Roustem Saitkoulov Oda Müziği’nde de önemli bir etkinliğe sahiptir. Maxim Vengerov, Olivier Charlier ve Xavier Phillips’in düzenli partneridir. Ayrıca Jean-Jacques Kantorow, Pierre Amoyal, Dmitri Sitkovetsky, Laurent Korcia, Svetlin Roussev, François Salque, Mayuko Kamio, Sayaka Shoji, Solenne Païdassi ve Fanny Clamagirand’la birlikte de çalmaktadır.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail