Lycée Notre Dame de Sion

Cumhuriyet Caddesi 127 Harbiye 34373 Istanbul - Tel:+90 (212) 219 16 97 www.nds.k12.tr
http://pianocompetitionos.nds.k12.tr

JEAN-YVES CLEMENT

Yazar, yayıncı, festival düzenleyicisi

Felsefe doktorası (Nietzsche ve Sanat) sahibi olan Jean-Yves Clément, piyano ve müzik bilimi eğitimi aldıktan sonra 1990-2012 yılları arasında “ cherche midi ”de koleksiyon müdürü olur. Orada “ amor fati ” koleksiyonunu kurarak, başka metinlerle birlikte, Alain-Fournier, Nietzsche, (Gençlik Yazıları ve Cosima Wagner ile Yazışmalar) Jules Renard gibi isimlerin yayınlanmamış metinlerini de yayınlar.

1995’ten itibaren “Fêtes Romantiques de Nohant” (Romantik Nohant Şölenleri) ve 1997’de kurulan “Rencontres Internationales Frédéric Chopin”in (Uluslararası Frederic Chopin Buluşmaları) – (2010’da “ Festival de Nohant ” adı altında bir araya getirildi.) sanat yönetmeni olan J.-Y. Clément, bu çerçevede 1997’de “müziğe adanmış en iyi edebî niteliklere sahip çalışma”yı ödüllendiren “Pelléas” ödülünü düzenledi.

J.-Y. Clément 2000 yılında Nohant yakınında bulunan Château d’Ars’ta çok dallı bir etkinlik olan “Romantiques d’Ars” ’ı kurdu.

2002’de ise “Lisztomanias de Châteauroux, Rencontres Internationales Franz Liszt (Châteauroux Lisztomaniaları, Uluslararası Franz Liszt Buluşmaları) ” adlı etkinliği düzenledi. J.-Y. Clément hem bu etkinliğin, hem de 2012 yılında kurulan ve dünyada Liszt ruhunu yaymayı amaçlayan bir dernek olan “Lisztomanias International” ’in sanat yönetmenidir.

J.-Y. Clément aynı zamanda “Chartres en plein chant (Chartres Şarkıların Odağında)”nın (2004-2005) sanat yönetmeni ve Noirlac Manastırına ait “Futurs de l’écrit”nin edebî danışmanıdır. (2007)

Konuşmacı, konser sunucusu, edebî ve müzikal gösteri yapımcısı, anlatıcı, 1996-2008 arası Radio France’ ta animatör ve Michel Onfray Halk Üniversitesinde (Caen) öğretim üyesi olan
J.-Y. Clément ayrıca 1996’da Saumur’de kurulan ve her yıl “Fransız tarzı hazcılığının cazibelerini öven” çalışmalar arasından seçim yaparak birkaç edebî ödül dağıtan “Journées Nationales du Livre et du Vin (Ulusal Kitap ve Şarap Günleri)”nin kurucusu ve edebiyat yönetmenidir.

J.-Y. Clément, müzik üzerine kendi yazdığı metinlerin anlatıcısıdır. (Variations Chopin, Nuits de l’âme ( Brigitte Engerer siparişi olarak Frederic Chopin’in Noktürnleri üzerine şiirler), Haydn’ın “Les Sept dernières paroles du Christ”, Liszt’in Via Crucis adlı parçaları üzerine metinler, vb.)

J.-Y. Clément, 2013 yılında yayıncı Christophe Rémond ile birlikte, Başkan Yardımcısı ve Yayın Müdürü olduğu kendi genel ve bağımsız “Le Passeur éditeur” adlı yayınevini kurdu.

J.-Y. Clément, Kasım 2010’da “Fransız kültür romantikliğine katkıları” için “Doha Capitale Culturelle arabe (Arap Kültür Başkenti Doha)” ödülüne layık görüldü.

2011’de Fransa Kültür Bakanı Frédéric Mitterrand tarafından “Fransa’da Liszt Yılı Genel Sorumlusu” olarak atandı. Bu vesileyle Macar Devleti’nden Cumhurbaşkanlığının ve Hükûmetin verdiği en üst düzeydeki iki kültür unvanı aldı.
Ayrıca, Macar besteci üzerine çalışmaları ve Liszt Yılı (Ağustos 2012) sırasındaki faaliyeti için İtalya’daki Grottammare Festivali’nde “Liszt” ödülüne layık görüldü.

Ocak 2012’de, J.-Y. Clément’a Fransa Kültür Bakanı Frédéric Mitterrand tarafından “Officier dans l’Ordre des Arts et des Lettres (Sanat ve Edebiyat Nişanında Subay Rütbesi)” unvanı verildi.

Yayınlar:
1990: Propos-Exutoires (cherche midi)
1999: De l’aube à midi (cherche midi)
2005: Variations Chopin, Quarante-huit Préludes (Lancosme éditeur)
2008: 111 Notes d’amour, Variations (cherche midi)
2010: Les deux âmes de Frédéric Chopin (Presses de la Renaissance)
2010: Nuits de l’âme, recueil de poèmes d’après les 21 Nocturnes de Frédéric Chopin (cherche midi)
2011: Franz Liszt ou La dispersion magnifique (Actes Sud)
2012: Le Chant de toi, Ode (cherche midi)
2013: La raison des sortilèges (Autrement) (Filozof Michel Onfray ile müzik hakkında konuşmalar)
2013: De l’aube à midi, triptyque d’aphorismes (Le Passeur)
2013: Suite Lyrique, avec le peintre Jean-Marc Brunet, (Le Passeur)
2015: Alexandre Scriabine ou l’Ivresse des sphères (Actes Sud)
2016: Glenn Gould ou le Piano de l’esprit (Actes Sud)

Besteci Pierre Thilloy, Mysterium Conjunctionis’te J.-Y. Clement’ten özdeyişleri yedi enstrüman ve mezzo-soprano için müzik hâline getirmiştir. (2005).
Pierre Thilloy, Mart 2014’te, soprano ve piyano için “Le Chant de toi” ’yı besteledi.
Besteci Dominique Dupraz da “Chant de toi”dan hareketle “Şarkılar” besteledi. (Eylül 2014)