français | Türkçe

giriş

Piyano ve Keman Duosu

13 Kasım 2019, 19:30

| Konser , Klasik müzik , Herkese açık

Vahan Mardirossian: piyano Lusine Harutyunyan: keman

PROGRAM: - Schubert: Keman ve piyano için Sonatin no 2 la minör *Allegro moderato *Andante *Menuetto & Trio allegro * Allegro

- Grieg: Keman ve piyano için Sonat no 3 do minör *Allegro molto ed appassionato *Allegretto espressivo alla Romanza *Finale allegro animato

*** ARA ***

- Prokofiev: Keman ve piyano için no 1 *Andante *Allegro brusco *Andante *Allegrissimo

VAHAN MARDIROSSIAN, piyano:

Ermenistan doğumlu Vahan Mardirossian, Paris Konservatuvarından derece ile mezun olmuştur. Uluslararası orkestra şefi ve solist piyanist kariyerini sürdürmektedir. Kurt Masur, Paavo Järvi ve Yuri Ahronovitch’in yönetiminde konserler vermiştir. Son dönemde, Fransa’daki Caen Senfoni Orkestrası ana şefi ve Ermenistan Ulusal Oda Orkestrası müzik yönetmeni gibi görevlerde bulunmaktadır. Ayrıca İspanya’daki Sevilla Kraliyet Senfoni Orkestrası, Philharmonie Südwestfalen, Prag Radyosu Senfoni Orkestrası, Sofya Filarmoni Orkestrası, Sanremo Senfoni Orkestrası, Rusya Filarmoni Orkestrası ve Bogota Senfoni Orkestrası gibi orkestralarla Avrupa ve Güney Amerika’da konuk şef olarak çalmıştır. NHK Senfoni Orkestrası, Japonya, Yeni Japonya, Tokyo ve Kansai Filarmoni Orkestralarını yönetmek üzere sıklıkla davet almaktadır. Vahan Mardirossian, özellikle Augustin Dumay, Lars Vogt, Richard Galliano, Sergei Babayan, Ivry Gitlis, Viktoria Postnikova ve Daishin Kashimoto gibi dünya çapında ünlü pek çok solistle de iş birliği yapmıştır. Aynı zamanda, şefliğini yaptığı orkestralarda piyano çalarken, sık resital veren ve solist olarak sahneye çıkan konser piyanisti olarak uluslararası ün kazanmıştır. Fransa Ulusal Orkestrası, Paris Orkestrası, Paris Oda Orkestrası, NHK Senfoni Orkestrası, Tokyo Filarmoni Orkestrası ve Prag Filarmoni Orkestrasında solist olarak çalmıştır. 2015 yılından beri, İstanbul Orchestra’Sion - Uluslararası Piyano Yarışması’nın jüri başkanıdır. 2016 yılında, Ermenistan Cumhurbaşkanı tarafından Ermenistan Cumhuriyeti şeref sanatçısı unvanına layık görülmüştür. Eylül 2019’da ise, Hong Kong Belediyesi Oda Orkestrası’nın ana orkestra şefi olarak atanmıştır.

Vahan Mardirossian, 2020 Mart ayında düzenlenecek Uluslararası Piyano Yarışması - İstanbul Orchestra’Sion’un Jüri Başkanı’dır.

İstanbul Orchestra’Sion - Uluslararası Piyano Yarışması 2013’ten beri Alink-Algerich Vakfının ve 2017’den beri Dünya Uluslararası Müzik Yarışmaları Federasyonunun üyelerinden biridir.
LUSINE HARUTYUNYAN, keman

Lusine Harutyunyan, 1989 yılında Ermenistan’ın başkenti Erivan’da doğdu. Müzik okullarındaki keman eğitiminden sonra, Erivan’daki « Komitas » Yüksek Müzik Konservatuvarında Gagik Smbatyan’ın sınıfına girdi. Sırasıyla 2011 yılında bakaloryasını, 2013 yılında ise yorumcu sanatçı olarak yüksek lisansını tamamladı. 2010-2013 yılları arasında, Ermenistan Filarmoni Orkestrası üyesi olmuştur. Ivry Gitlis, Zakhar Bron, Boris Brovtzyn, Svetlin Roussev, Natalja Reithel, Donald Weilerstein, Jean-Marc Phillips-Varjabedian, Stéphanie-Marie Degand, Jeanne-Marie Conquer, Gerhard Schulz, Tokyo Quartet gibi müzisyenlerle birlikte pek çok ustalık derslerine katılmakta ve düzenli olarak Ermenistan Filarmoni Orkestrası ve Ermenistan Ulusal Oda Orkestrası’nda solist olarak çalmaktadır. Harutyunyan, pek çok ulusal ve uluslararası ödüller (Varşova’da Tadeusz Wronski Yarışması, Malta Yarışması ve Erivan’daki Aram Khatchatourian Yarışması) kazanmıştır. 2017 yılında, Pavel Vernikov’un sınıfından, Sion Müzik Yüksekokulu diplomasını parlak bir dereceyle alır ve ardından Cenevre Müzik Yüksekokulunda Svetlin Roussev’in sınıfına dâhil olur. Lusine Harutyunyan, solist kemancı ve oda müziği sanatçısı kariyerlerini birlikte sürdürmektedir. Konser salonlarında gerçekleşen konserleri, büyük ölçüde Amerika Birleşik Devletleri, eski SSCB ülkeleri, Fransa, Hollanda, İsviçre, Belçika, Almanya, Bulgaristan ve Ermenistan’da radyodan da yayınlanmıştır. Oda müziği alanındaki partnerleri arasında, ünlü müzisyenlar yer almaktadır. Çağdaş müzikle de çok ilgili olan Lusine Harutyunyan’ın önerdiği programlarda, Penderecki, Tanguy, Mulsant, Berio, Dorman, Pärt, Lutoslawski, Gasparov, Meyer, Mantovani, Canat de Chizy’nin eserlerini bulabiliriz. Kasım 2017’de, Lusine Harutyunyan Carnegie Hall’de (New York) ilk adımlarını atmıştır. Harutyunyan, Gilles Chancereuil tarafından ödünç verilen bir kemanla çalmaktadır.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail