français | Türkçe

giriş

Piyano Resitali: Jérôme Rigaudias

13 Ocak 2011, 19:30

| Konser , Klasik müzik , Herkese açık

Klasik Müzik

Jérôme Rigaudias, piyano

Program

F. Mendelssohn

Rondo cappriccioso Opus 14, Mi minör

Variations sérieuses Opus 54, Re minör

Ara

J. Brahms

Hexen Variationen Opus 35, La minör

Paganini teması
Kitap I ve II

Jérôme Rigaudias:

Piyano eğitimine on sekiz yaşında Jacqueline Secondi ile başlayan Jérôme Rigaudias, özel öğretmeninin eğitimi sayesinde, ertesi yıl, Clermont-Ferrand Bölgesi Devlet Konservatuvarının en üst öğretim aşamasına kaydolmayı başardı. Burada solfej, piyano ve oda müziği eğitimini sırasıyla Jean-Marie Besnard ve Hélène Delage sınıflarında aldı.

Bunu izleyen yedi yıl boyunca, Alkan uzmanı, konçertocu ve sıkı bir eğitbilimci olan Fransız Laurent Martin ile çalıştı. Halen kullanmakta olduğu çalışma yöntem ve kurallarını onunla uygulamaya başladı.

Jerôme Rigaudias, bu dönemde ayrıca, Moskova Çaykovski Konservatuvarından gelen Svetlana Eganian, Serguei Kouznetsov ile Lyon kentinde çalışarak ve Zinaïda Igniatieva ile Teresa Llacuna’nın master sınıflarına katılarak tekniğini geliştirdi.

Jérôme Rigaudias düzenli olarak, hem Fransa’da, hem yabancı ülkelerde konserler verirken, resital ile oda müziğini dengelemeye de özen göstermektedir.

Paul Billard yönetiminde Rachmaninov’un 2. konçertosu, J.S. Bach’ın fa majör konçertosu, Krakovya’da Brahms resitali ve son zamanlarda Roma’da çaldığı Charles-Valentin Alkan’ın opus 33 “Büyük Sonat”’ı gibi geleneksel konserlerle birlikte, Jérôme Rigaudias sanatını daha olağan dışı yerlerde de icra etmektedir.

Bunların arasında, bir cezaevi, bir tren istasyonu, ya da Napoli’de restorasyon halindeki bir tiyatroda verdiği konserler sayılabilir.

Sanatçı, oda müziğinde ise Hélène Cantat, Youngmin Lee, Nina Melikichvili ve viyolonselist Lioudmila Kriloff ile çalıştı. Bu son iki müzisyen ile 2000 yılında Iveria üçlüsünü kurdu.

Jérôme Rigaudias Roma’daki « Teatro Di Documenti »’nin müzik mevsimlerine düzenli olarak davetlidir. Burada özellikle gizemli besteci Charles-Valentin Alkan’ın “Opus 33 Büyük Sonat” (Hayatın Dört Mevsimi) adlı eserini icra etti.

Paris’te «Musée Carnavalet », «Maison de l’Europe », Eglise des Billettes’de, Fransa dışında ise San Francisco « Englander House »’da, Krakovya’da Alliance Française’de, gerek resital, gerekse oda müziği olarak konserler verdi. Resital olarak Paris’te (27 Ocak 2006) ve Lyon’da (17 Mart 2006) Iveria Üçlüsü ile oda müziği yaptı.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail