français | Türkçe

giriş

Piyano Resitali: Jérôme Rigaudias

30 Eylül 2010, 19:30

| Konser , Herkese açık

Davetiye için, buraya tıklayın.

Jérôme Rigaudias, piyano

Program:

Mozart ...............................Sonate KV 331 en La Majeur

........................................... Andante- thème et variations

.............................................Menuetto

............................................Rondo ’’alla turca’’

Schubert.............................Impromptu Opus 90 N 2 Mi b Majeur

............................................ Impromptu Opus 90 N 3 Sol b Majeur

..............................................Impromptu N ’4 opus 142 Fa mineur

.............................................. Klavierstücke N 1 Mi b mineur

Liszt......................................Rhapsodie hongroise N 6 Re b Majeur

............................................ Mephisto Waltzer

Jérôme Rigaudias

Piyano eğitimine on sekiz yaşında Jacqueline Secondi ile başlayan Jérôme Rigaudias, özel öğretmeninin eğitimi sayesinde, ertesi yıl, Clermont-Ferrand Bölgesi Devlet Konservatuvarının en üst öğretim aşamasına kaydolmayı başardı. Burada solfej, piyano ve oda müziği unvanlarını sırasıyla Jean-Marie Besnard ve Hélène Delage sınıflarında aldı.

Bunu izleyen yedi yıl boyunca, Alkan uzmanı, konçertocu ve sıkı bir eğitbilimci olan Fransız Laurent Martin ile çalıştı. Halen kullanmakta olduğu çalışma yöntem ve kurallarını onunla uygulamaya başladı. Jerôme Rigaudias, bu dönemde ayrıca, Moskova Çaykovski Konservatuvarından gelen Svetlana Eganian, Serguei Kouznetsov ile (Lion kentinde) çalışarak ve Zinaïda Igniatieva ile Teresa Llacuna’nın master sınıflarına katılarak tekniğini geliştirdi. Jérôme Rigaudias düzenli olarak, hem Fransa’da, hem yabancı ülkelerde konserler verirken, resital ile oda müziğini dengelemeye de özen göstermektedir. Paul Billard yönetiminde Rachmaninov’un 2. konçertosu, J.S. Bach’ın fa konçertosu, Krakov’da Brahms resitali ve son zamanlarda Roma’da çaldığı Charles-Valentin Alkan’ın opus 33 “Büyük Sonat”’ı gibi geleneksel konserlerle birlikte, Jérôme Rigaudias sanatını daha olağan dışı yerlerde de icra etmektedir.

Bunların arasında, bir cezaevi, bir tren istasyonu, ya da Napoli’de restorasyon halindeki bir tiyatroda verdiği konserler sayılabilir. Sanatçı, oda müziğinde ise Hélène Cantat, Youngmin Lee, Nina Melikichvili ve viyolonselci Lioudmila Kriloff ile çalıştı. Bu son iki müzisyen ile 2000 yılında Iveria üçlüsünü kurdu. Jérôme Rigaudias Roma’daki « Teatro Di Documenti »’nin müzik mevsimlerine düzenli olarak davetlidir. Burada özellikle gizemli besteci Charles- Valentin Alkan’ın “Opus 33 Büyük Sonat” (Hayatın Dört Mevsimi) adlı eserini icra etti.

Paris’te «Musée Carnavalet », «Maison de l’Europe », Eglise des Billettes’de, Fransa dışında ise San Francisco « Englander House »’da, Krakov’da Alliance Française’de, gerek resital, gerekse oda müziği konserleri verdi. Paris’te (27 Ocak 2006) ve Lyon’da (17 Mart 2006) Iveria Üçlüsü ile oda müziği konseri gerçekleştirdi.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail