Pierre Réach, piyano

21 Mayıs 2015 19:30

PROGRAM:

  • Ludwig van BEETHOVEN : Sonat opus 31 n°2 « La Tempête »
  • Robert SCHUMANN : Carnaval opus 9

*** Ara ***

  • Frédéric CHOPIN : Barcarolle opus 60
  • Franz LISZT : Vallée d’ Oberman ( Années de Pèlerinage)
  • Olivier MESSIAEN : Première Communion de la Vierge

Regard de l’Esprit de Joie

( Vingt Regards sur l’Enfant Jesus)

PIERRE REACH - piyanist

Pierre Réach, Piano-Pic Festivali’nin ve G. Sebök Uluslararası Akademisinin kurucu ortağıdır. Haziran 1997’de, Bigorre’daki Pic du Midi tepesinde, 2800 m yükseklikte helikopterle taşınan bir konser piyanosuyla Piano-Pic Festivali kapsamında bir konser vermiştir.

Réach, Paris CRR (Conservatoire à Rayonnement Régional)’de, Barselona’daki Katalonya Yüksek Okulunda profesör olup, yılda iki kez gittiği Şangay Yüksek Konservatuvarında ise onursal profesördür.

Genç piyanistlere daima yardımcı olmak amacıyla, Uluslararası « Chopin à Bagnères » Yarışması’nı ve Vila-seca (Tarragona)’da Uluslararası Paul Badura-Skoda Yarışması’nı kurmuş, bu yarışmanın ilki Eylül 2010’da düzenlenmiş ve son derece başarılı olmuştur. Réach, yine aynı mekânda, piyanist Karst de Jong ile, resitaller ve usta sınıfları içeren Vila-seca Müzik Festivali’ni düzenlemiştir. (www.vilasecamusicfestival)

Konserler onun dünyanın her yöresine, Avrupa’nın tüm ülkelerine, Kuzey ve Güney Amerika, İsrail, Japonya, Güney Kore ve Çin’e gitmesini sağlamıştır. Birçok uluslararası yarışmada birincilik ödülü kazanan Réach ( Olivier Messiaen Yarışması Birincilik Ödülü; birkaç yıl boyunca tavsiyelerini aldığı Arthur Rubinstein Yarışması Madalyası; Pozzoli Yarışması Birincilik Ödülü) uzun yıllardır tüm dünyada ve Avrupa’nın, Amerika’nın ve Asya’nın tanınmış festivallerinde resitaller ve orkestrayla konserler vermektedir.

Çok sayıda plak kaydetmiştir. Bunlar arasında Bach’ın Goldberg Varyasyonları, Fransız dinleyicilere yeniden tanıttığı Charles Valentin Alkan eserleri, Berlioz’un Symphonie Fantastique adlı eserinin Liszt tarafından yapılan uyarlaması, Hammerklavier sonatı dahil, Beethoven’in eserleri bulunmaktadır. Pierre Réach düzenli olarak çeşitli ülkelerde (Japonya, Çin, Kuzey ve Güney Amerika, Güney Kore, İtalya, İspanya, Portekiz, Rusya, vb.) master dersleri vermekte ve sık sık büyük uluslararası yarışmaların jürilerinde yer almaktadır. (Şangay, Rio de Janeiro, Olivier Messiaen, Monza, Pozzoli, Monte-Carlo Masters, vb.)

Réach, 2014 yılında, Arnavutluk’ta Tirana Pianodrom Festivali’nde, İtalya’da Marches Festivali’nde çalmış, Moskova’nın House of Music Salonu’nda resital vermiş, Vilnius’te, Barselona’nın Pedrera’sında, Malta’da ve Japonya’nın Kyoto, Nagoya, Osaka ve Tokyo gibi kentlerinde Bach’ın Goldberg Varyasyonlarını icra etmiştir. Bagnères’den hemen sonra Avusturya’da Viyana’ya (Goldberg) ve İtalya’da birkaç kente gidecektir.

Daima yeni projeler gerçekleştirmekte olan Pierre Réach, gelecek yıl Ekim ayında, Çin’e geri dönmeden önce ilk Castelnaudary’de Piyano Yarışması’nı düzenleyecek, ardından Kasım ayında Chateauroux’daki Lisztomanias Festivali’ni organize edecektir. Şubat 2015’te Uluslararası Malta Yarışması’nın jüri başkanlığını üstlenecektir. Mart 2015’te, üçüncü kez üst üste Kyoto’daki ünlü Fransız Müzik Akademisinin davetlisi olacaktır.