Pierre Loti fotoğrafçı

1.-18 Aralık 2013

 
Davetiye için buraya tıklayın.

Sergi, 27 Eylül 2013’ten 18 Aralık 2013’ye kadar (pazar günleri hariç) her gün saat 11.00-18.00 arası; gösteri ve konser günleri ise saat 20.00’ye kadar gezilebilir.

Pierre Loti fotoğrafçı İstanbul: 1903 - 1905

Pierre Loti... Meraklı bir gezgin, güçlü bir edebiyatçı, fırçası kıvrak bir ressam, bir fotoğrafçı ve gönlü dostluklara açık bir hümanist...

Bu sergide, herkes İstanbul’a Pierre Loti’nin gözleriyle bakmaya davet ediliyor.

İstanbul, düşlerin şehri miydi? Kesinlikle. Zaten Loti’nin çoğu zaman, 19. yüzyıl oryantalist hareketinde egzotik bir yazar olarak görülmesinin nedenlerinden biri de budur.

Bununla birlikte, fotoğraf, Loti’nin bu egzotik bakıştan ayrılmasını da sağlıyor. Bruno Vercier, “Fotoğraf, Loti’nin bazen kitaplarını fazlasıyla dolduran klişelerden kurtulmasını sağlıyor. Bu açıdan, çoğu zaman fotoğrafları kitaplarının bazı sayfalarından daha çağdaşmış gibi görülebilir,” diye yazar. Loti, çekimlerinde, manzaradan çok mahallenin ortamını yansıtmaya, insanların uğraşlarını göstermeye çalışır. Ancak bunun için nesnelliği aramaz, hoşuna giden yerlerin fotoğrafını çeker ve bir konu ilgisini çekerse, bunu birkaç kez tekrarlar. O, kendi mevcudiyetini de unutturmak istemez; geçenlerin “kameraya bakışı” hatta fotoğrafçının görüntü alanındaki gölgesi, bunun kanıtıdır.

«Loti manzara keşfetmiyordu; anılarıyla buluşuyordu, öyle ki dünyayı dolaşırken, yine rüya gördüğünü sanıyordu.» - Roland Dorgelès

Sergi sorumlusu: Anne Baradel