Pierre Loti Sergisi ve Kolokyumu

Ressam Pierre LOTİ

Uzun bir yolculuk...

Türk dostu gezgin yazar Pierre Loti, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek çok özel iki etkinlikle hatırlanacak.

Bu kapsamda 10 Mayıs-21 Haziran tarihleri arasında Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde “Ressam Pierre Loti, Uzun Bir Yolculuk” konulu bir sergi düzenlenecek. Sergi, Pierre Loti’nin yaptığı 100 resmi, özel eşyalarını ve Abdülmecid’in yaptığı iki Pierre Loti portresini kapsıyor. Sergi için önsözünü şair ve yayıncı Enis Batur’un yazdığı ve İstanbul Ticaret Odası desteğiyle yayımlanan ayrıntılı bir de albüm hazırlandı.

10-11 Mayıs’ta İstanbul Ticaret Odası himayesinde yine aynı lisede düzenlenecek “Pierre Loti, Oryantalistler ve Neo-romantizmin sonu” konulu kolokyum da sergiye güç katacak.

Kolokyumun ilk günü Loti’nin eserlerindeki romantizme ayrıldı. Bu kapsamda Alain Quella-Villéger ve Bruno Vercier gibi Fransız uzmanlar söz alacak. Fransız Kültür Merkezi Müdürü Anne Potié başkanlığındaki bu etkinlik, Bleu Autour yayınlarından Patrice ve Simon Rötig’in, Loti’nin çizim muhabirliği üzerine yapacakları konuşma ile tamamlanacak.

İkinci gün ise Pierre Loti eserlerinden yansıyan Türkiye’nin sosyal yönü anlatılacak. Bu konuda Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü’nden (IFEA) Alexandre Tourmakine başkanlığında, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yücel Bulut, Balıkesir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu ve Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Bige Sükan Yavuz söz alacaklar.

Sergi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kırmızı Yayınları tarafından da destekleniyor.

“Pierre Loti, Oryantalistler ve Neo-Romantizmin Sonu” konulu kolokyum

10-11 Mayıs 2010

Kolokyum programı için tıklayınız.

Ressam Pierre Loti Uzun Bir Yolculuk Sergisi

Sergi, 10 Mayıs - 21 Haziran 2010 tarihleri arasında pazar günleri hariç her gün 10.30-18.00 saatlerinde gezilebilir.

Öğrenci grupları için rezervasyon yaptırılması gereklidir.

(0212-240 61 74’dan Eliz Kebabcı aracılığıyla)

Öğrencilerin sergiden daha iyi yararlanabilmesi için Fransızca ve Türkçe olarak hazırlanan kitapçık, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla ilimiz okullarının Türkçe ve Türk Dili Edebiyatı öğretmenlerine dağıtılacaktır.

Kitapçığın bilgisayar versiyonu için tıklayınız.

Yer: Notre Dame de Sion Fransız Lisesi / Harbiye