français | Türkçe

giriş

Orçun Orçunsel - piyano

28 Şubat 2015, 19:30

| Konser , Barok müzik , Herkese açık

Barok müzik

Orçun Orçunsel, piyano :

İstanbul’da doğan Orçunsel, dört yaşında İ.Ü. Devlet Konservatuvarına girerek ilk
piyano çalışmalarına başladı. Daha sonra M.S.G.S.Ü. Devlet Konservatuvarı
Piyano Bölümünden Zeynep Yamantürk ile çalışarak 2004 yılında mezun oldu.
Kompozitör Ali Darmar ve Devlet sanatçısı Piyanist Prof. Ayşegül Sarıca ile çalışmalarının yanı sıra dünya çapındaki piyanist ve pedagog Stephen Kovacevich, Thomas Yee ve Hanry Faures’in çalıştaylarına katılarak sanatçılardan büyük ilgi gördü.

Çeşitli uluslararası yarışmalarda dereceler alan sanatçı, 2007 yılında Avusturya Liseliler Vakfı Bursu ile Salzburg Yaz Akademisine giderek Karl-Heinz Kammerling ile çalışmıştır.

Özellikle müzik yapıtlarının transkripsiyon-düzenlemesinde yoğunlaşıp bu alanda çalışmalar yapmaktadır.

İlk kompozisyon çalışmalarına sekiz yaşında başlamış ve bu yönde kendini geliştirmiştir. Hâlen dünyanın çeşitli yerlerindeki birçok konser için kompozisyon ve düzenleme yapmakta ve film müzikleri bestelemektedir.

Orkestra şefliği çalışmalarına Devlet Sanatçısı Prof. Gürer Aykal ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yüksek lisans programında başlamış, 2007 yılında İzmir Dokuz Eylül Senfoni Orkestrası’nı yönetmiş, aynı yıl CRR Senfoni Orkestrası ile Muhsin Ertuğrul Sahnesinde perde açan Yalçın Tura’nın “Leyla ile Mecnun” Operasında şef yardımcılığını üstlenerek temsillerden bazılarını yönetmiştir. 2008 ve 2009 yıllarında Cem Mansur yönetimindeki Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası’nda şef yardımcılığı yapmış, daha sonra da Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Mersin Oda Orkestrası ve Budapeşte Radyo Senfoni Orkestrası’nı yönetmiştir.

2008 yılından bu yana, Istanbul’da kurmuş olduğu Orchestra’Sion ile düzenli konserler veren Orçun Orçunsel, bu orkestranın Daimi Şefliğini ve Genel Sanat Yönetmenliğini yapmaktadır. Orchestra’Sion ile dünya çapındaki büyük piyanist Andrei Gavrilov başta olmak üzere, Dimitri Ashkenazy, Ayşegül Sarıca, Toros Can, Borusan Quartet, Aylin Ateş, Bülent Evcil ve Özcan Ulucan gibi solistlerle aynı sahneyi paylaşmıştır. Bu orkestra ile Mahler - 4. Senfoni’nin Oda Orkestrası versiyonu gibi eserlerin Türkiye’deki ilk seslendirilişini yapan Orçunsel, bir yandan Orchestra’Sion ile dünya çapındaki büyük virtüözleri ağırlamaya devam etmekte, konuk şef olarak davet aldığı orkestraları yönetmekte, kompozisyon çalışmaları, düzenlemeler ve film müzikleri yapmakta, aynı zamanda da konser piyanisti olarak kariyerini sürdürmektedir

Program:

recherche


Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail