français | Türkçe

giriş

Opera Le Devin du village (Köyün Kâhini)

10 Mayıs 2012, 20:00

| Konser , Herkese açık

Davetiye için buraya tıklayın.

Barok opera

Jean-Jacques Rousseau’nun üç yüzüncü doğum yılı dolayısıyla

Fransa Türkiye Büyükelçisi
Ekselansları Laurent Bili’nin yüksek himayelerinde

Orchestra’Sion ve Les Paladins

Solistler:

Soprano: Çimen Seymen

Tenor: Jean-François Lombard

Bas: Vincent Vantyghem

ve

Orchestra’Sion’un korosu

Orkestra şefi: Jérôme Correas

Le Devin du village (Köyün Kâhini) Rousseau’nun müzik alanındaki en büyük eseridir. Rousseau bu üç oyunculu operayı hem Fransız operasından – özellikle de lirik trajediden- ayırmak hem de İtalyan tarzı intermezzi’lere (opera seria tarzı bir operanın dekor değişimleri sırasında izleyiciyi eğlendirmek üzere opera buffa tarzı küçük sahneler) yaklaştırmak üzere “ara oyun” olarak adlandırmıştır.

Hem güftenin hem bestenin yazarı olan Rousseau, kendini “eğlendirmek” üzere yazdığı bir eserin, önce Ekim 1752’de Fransız Sarayında, ardından 1 Mart 1753’te Kraliyet Müzik Akademisinin Paris’teki gösterisinde bu kadar çok beğenileceğini tahmin
edemezdi. İtalyan topluluğu Bouffons’ların görkemli Fransa turnesinde böylece Fransız müziğinin itibarı da korunabilmiştir.

1829’a kadar Opera’nın repertuvarında kalan eser, 18. yüzyıl Avrupası’nda -1790’da New York’da da- yaklaşık 400 kez oynanmıştır ki bu, o dönem için oldukça şaşırtıcıdır.

Le Devin du village (Köyün Kâhini) Türkiye’de ilk defa Orchestra’Sion ve Les Paladins topluluğu tarafından (konser versiyonuyla) sahnelenecektir.

Les Paladins

Les Paladins hakında daha detaylı bilgi almak için lütfen buraya tıklayınız.

Orchestra’Sion

Orchestra’Sion ’un ortaya çıkmasında genç bir Türk piyanist ve orkestra şefi ile kapılarını ve eğitimini müziğe açmak isteyen Frankofon bir kurumun bir araya gelmesi rol oynamıştır.

Notre Dame de Sion’un desteği ve daimî şefi olan Orçun Orçunsel’in girişimi ile kurulan NDS orkestrası, ilk konserlerini 2008 yılında verdi. Önceki konserlerinin başarısından, müzisyenlerinin coşku ve yeteneğinden, sanatseverlerin desteğinden cesaret bulan NDS orkestrası, ’’Orchestra’Sion’’ adını resmen 2010 yılında aldı.

Orkestra; 20 genç Türk profesyonel müzisyen, kariyerlerinin başlangıcında bulunan yetenekli solistler ve zaman zaman bunlara eklenen ünlü solistlerden oluşuyor.

Orchestra’Sion’un repertuvarı, klasik orkestra repertuvarı olmakla birlikte, Arjantin tangoları ve Orçun Orçunsel’in düzenleme ve besteleriyle de ayrıca zenginleşmiştir.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail