Okul İdaresi Teşekkür Konuşması-14 Mayıs

Ödül törenimizin sonuna yaklaşırken okul Müdürü Yann de Lansalut ve ben Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi sizlere teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz.

Öncelikle, Fransa Büyükelçisi Ekselansları Bernard Emié ’ye seslenmek istiyoruz.

Sayın Büyükelçi, bu akşamın yüksek himayelerinizde gerçekleşmesini sağladığınız ve bizlere Fransız Sarayının özellikli ortamını paylaşma imkânı sunduğunuz için size içten teşekkürlerimizi sunarız. Bu yaklaşımınız, yazarlara ve edebiyata duyduğunuz yakınlığın güçlü bir kanıtı, sanat ve kültüre olan desteğinizin bir simgesi olarak kalacaktır.

İki yıldır kurumlarımızın işleyişini ve gelişimini büyük bir ilgiyle izleyen İstanbul Başkonsolosu Sayın Christine Moro’ya da teşekkür ederiz.
Fransız Kültür Merkezi Müdiresi Sayın Anne Potié’ye önerileri ve destekleri için teşekkürler..

Notre Dame de Sion edebiyat ödülü projesinin önerilmesinden başlayarak görev ve sorumlulukları her aşamada paylaştığımız ,özverili ve titiz çalışmalarıyla sonuca ulaşmada çok etkili olan, Notre Dame de Sion lular Derneği Başkanı Sayın Lale Murtezaoğlu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Kuşkusuz projenin en can alıcı sabır ve emek isteyen bölümü jüri üyelerinin sorumluluğundaydı. Bir eseri değerlendirmek ve bir yazara dikkat çekmek üzere, eseri okuma, eleştiri ve kapalı oturumlarda değerlendirme görevini üç yıl boyunca yerine getirmeyi kabul eden Jüri Başkanı sayın Tomris Alpay ve tüm değerli jüri üyelerine ayrı ayrı teşekkür ederiz. Seçici kurulun bu yılki çalışmaları bizlere Gürsel Korat ve Ayşegül Çelik gibi iki değerli yazarımızı tanıttı.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Sayın Ulya Tabaklar ve dernek üyelerinden, yıl boyunca ödülün yazışmaları ile çeşitli yayın evlerinden gönderilen eserlerin seçilmesi ve sınıflandırılması çalışmasını yürüten tüm ön jüri üyelerine teşekkür ederiz.

Ödülün duyurulması ve kitapların seçilmesi aşamasında,Türkiye’deki en büyük kitap fuarlarının düzenleyicisi TÜYAP’tan ve bu projeye katılan tüm yayıncılardan büyük bir destek aldık. Onlara da bir gönül borcumuz var.

Pergel İnşaat ve Minimal Mimarlık Şirketlerinin İletişim ve Halkla İlişkiler Bölümüne ,Sayın Sinan Evman’ın şahsında teşekkürü bir borç biliriz.

Ödül kazanan yazarlarımızı tekrar tebrik etmek ve bu akşam burada bulunan ve arkadaşlarını temsil eden okulumuz öğrencilerine, bu edebiyat geleneğini büyüklerinin izinde taşımaları gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Bu ödül Fransızca konuşulan ülkeler ile Türkiye arasındaki kültür alışverişine katkıda bulunmayı, yeni yazarların geniş bir okur kitlesiyle buluşmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte okuma mutluluğunu paylaşmayı,bilgi birikimini çoğaltmayı, görüş ufkumuzu genişletmeyi,başka düşüncelere açık olmayı sağlayan bir “zamanı yararlı kullanma fırsatı” da yaratılmış olacaktır.

Bu ödülün daha sonraki aşamada Fransa’da lise öğrencilerinin verdiği Goncourt Ödülü’nün bir benzeri olarak, gelenekselleşen bir “Liseliler” ödülü” ortaya çıkartmasını hedefliyor ve diliyoruz.