français | Türkçe

giriş

Notre Dame de Sion 2015 Edebiyat Ödülü 26 Mayıs 2015’te İstanbul’daki Fransız Sarayı’nda düzenlenen törenle sahibini buldu

İstanbul’daki Fransız Sarayı 7. kez Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü törenine ev sahipliği yaptı.

Bu yıl ödül 2013’te yayınlanan « Venüs » adlı romanı için Şebnem İşigüzel’e verildi. Kitap üç kahramanıyla bir ailenin tarihçesini anlatıyor ve Türkiye’deki kadınların koşullarına değiniyor.

Yazar Tuğba Doğan’a ise, yine kadınları konu alan ilk romanı « Musa’nin Uykusu » için mansiyon ödülü verildi.

NDS Edebiyat Ödülü ilk defa 2008’de NDS Fransız Lisesi ve Notre Dame de Sion’lular Derneği’nin girişimiyle başladı. Ödül sırasıyla bir yıl Türk bir yazarın Türkçe yazılmış eserine, ertesi yıl ise Frankofon bir yazarın Fransızca yazılmış ve Türkçe’ye çevrilmiş bir eserine verilmektedir.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Laurent Bili’nin yüksek himayelerinde yapılan, ancak kendisinin maalesef katılamadığı 2015 Ödül Töreni, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach ’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Edebiyat Ödülü Genel Sekreteri Mireille Sadège, aralarında ABD, eşiyle birlikte Belçika ve Fas Başkonsoloslarının, lise öğretmenlerinin ve İstanbul’un önde gelen kültür dünyası temsilcilerinin de bulunduğu çok sayıdaki misafire hoş geldiniz dedikten sonra, sözü Jüri Başkanı Tomris Alpay’a bıraktı.

Tomris Alpay’ın jürinin çalışmalarını, NDS Edebiyat Ödülü’ne ve mansiyona layık görülen kitapların içeriğini anlatan konuşmasından sonra sözü Başkonsolos Muriel Domenach aldı ve ödüllendirilen iki hanım yazardan övgüyle söz ettikten sonra her birine ödülünü ve mansiyonunu takdim etti.

Son olarak NDS Fransız Lisesi Müdürü Yann de Lansalut konuşmasında, geçen sonbaharda Tüyap Kitap Fuarı’nda verilen bir NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’yle gelişen bu edebiyat geleneğinin sürmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Ardından tüm Jüri Üyelerine ve Genel Sekreter’e çalışmalarından dolayı birer teşekkür plaketi sunuldu.

Edebiyata ayrılan bu güzel gece Fransız Sarayı’nın bahçesinde güzel bir kokteyl ile sonlandı.

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail