français | Türkçe

giriş

Nihan Atalay & Burak Basmacıoğlu

10 Şubat 2022, 19:30

| Konser , Barok müzik , Rezervasyon ile

Dikkat: Konser tarihindeki mevcut sağlık koşulları ve yürürlükteki mevzuat saklı kalmak koşuluyla, katılım sadece rezervasyonla mümkündür.

İç mekânda gerçekleşen etkinliklerimize kademeli olarak yeniden başlamayı planladığımız bu süreçte, misafirlerimizi kabul etme kapasitemiz sosyal mesafe kuralları ve konserin huzurlu bir ortamda gerçekleşmesini sağlayacak olanaklarla sınırlıdır. Rezervasyonlar için gerekli link, konserden bir hafta önce çevrim içi yayınlanacaktır.
Kabul edilen seyirci sayısının izin dâhilindeki kapasiteyi hiçbir zaman aşmamasını sağlamak için, rezervasyonlar sadece çevrim içi yapılabilir. Telefonla rezervasyon kabul edilmez.

Sağlık koşullarındaki değişim ile resmî makamların talimat veya tavsiyeleri doğrultusunda, konser her zaman iptal edilebilir veya başka bir tarihe ertelenebilir. Bizi takip ederek bu konudaki güncellemelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi bu konserde, Türkiye’de barok müzik repertuvarının gelişmesinde önemli rol oynayan traverso ve klavsen akımının öncüleri Nihan Atalay ve Burak Basmacıoğlu’nu dinleyiciyle buluşturuyor.

PROGRAM:

Program, daha sonra internet üzerinden ilan edilecektir.

Nihan Atalay, traverso

Doç. Nihan Atalay, flüt eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Prof. Mükerrem Berk ile başladı. 1999 yılında Fransız Kültür Bakanlığı tarafından verilen sanat bursuyla Lyon Devlet Konservatuvarında eğitimine Jose Daniel Castellon ve Frederic Berteletti ile devam etti. 2002 yılında İsviçre’den kazanmış olduğu eğitim bursuyla Lozan Devlet Konservatuvarında eğitimine devam ederek, Pedagoji ve Concert Diplomaları alarak mezun oldu. Lozan Konservatuvarı yıllarında çağdaş müzik üzerine eğilen sanatçı, William Blank, Bruno Mantovani,Verena Bosshart ve Sophie Cherrier ile 20 ve 21. yüzyıl repertuvarları üzerine çalıştı. Yüzyılımızın ünlü şef bestecilerinden Pierre Boulez ile çalışma şansını elde ederek Lucern Festival Akademisinde aktif olarak yer aldı. Çağdaş müzik üzerine yaptığı çalışmalarından ötürü İsviçre Nicati de Luze Derneği tarafından iki defa ödüllendirildi.
2005 yılında Cenevre Konservatuvarı Barok Müzik Bölümü’nde, 17.ve 18. yüzyıl barok flüt ve repertuvarı çalışmaları üzerine yoğunlaşan sanatçı, Serge Saitta ve Basel Schola Cantorum’da Marc Hantai ile eğitimine devam ederek birçok uluslararası barok müzik topluluklarında yer aldı. 2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde National Flute Association’un düzenlemiş olduğu barok flüt yarışmasında birincilik ve jüri özel ödülüne layık görüldü.
Michel Mourages, Patrick Gallois, Barthold Kuijken, Philippe Bernold gibi isimlerle çalışmalarını derinleştirme fırsatı bulan sanatçı ayrıca Cenevre Oda Müziği Orkestrası ve Konservatuvarında görev yapmıştır.
Solistlik kariyerine yurt içi ve yurt dışında verdiği konserlerle devam eden Doçent Nihan Atalay, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarında flüt, oda müziği dersleri vermekte ve ustalık sınıfları düzenlemektedir.

Burak Basmacıoğlu, klavsen

1972 yılında Ankara’da doğdu. Piyano ve teori çalışmalarına küçük yaşta İlhan Baran ile başladı. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarındaki eğitiminin ilk yıllarında Tulga Cetiz, Oya Ünler Bayka ve Margit Olah ile piyano çalıştı; daha sonra eğitimine Güherdal Çakırsoy ile piyano, Ulvi Yücelen ile oda müziği ve İlhan Baran ile teori çalışarak devam etti.
1992 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarına öğretim görevlisi olarak kabul edildi. Yüksek lisans ve sanatta yeterlik eğitimini Zöhrab Adıgüzelzade ile piyano, Alain Boeglin ve Yuri Abdullayev ile oda müziği çalışarak tamamladı.
Strasbourg Devlet Konservatuvarı Eski Müzik Bölümü ihtisas programını Aline Zylberajch ile klavsen, Martin Gester ile oda müziği ve org, Francis Jacob ile sürekli bas, Patrick Blanc ile doğaçlama çalışarak onur derecesiyle bitirdi.
2010 yılında klavsen dalında Türkiye’nin ilk doçenti oldu. Burak Basmacıoğlu, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarında klavsen, sürekli bas, deşifraj ve eşliğin yanı sıra Rönesans ve Barok dönem müzikleri üstüne dersler vermektedir. Erken dönem müziğine yoğunlaşan Eski Müzik Atölyesi bünyesinde Atölyesi bünyesinde çalışmalar yapmakta ve konserler vermektedir.

recherche


Moodle Sınav Takvimi Veli / Bilgi E-OKUL web-mail