NDS yeni öğrencilerini karşıladı

4 Eylül 2018 Salı günü, Hazırlık sınıflarından 140 öğrenci ile kendilerine yapılan bir sınav sonucunda 9. sınıfa geçecek düzeyde Fransızca seviyesine sahip 10 öğrenci velileri eşliğinde eğitim-öğretim yılını NDS’de erken karşıladılar.

Notre-Dame de Sion’da ilk yıllarını tamamlamış birçok lise öğrencisi, yeni arkadaşlarını karşılamak ve bilgi dosyalarını kendilerine dağıtmak üzere hazır bulundu. Okul servisi, kitap-kırtasiye ve üniforma satışı sorumluları galeri, kantin ve medyatek gibi birçok mekânda yerlerini aldılar.

Alışveriş ve formalitelerden sonra herkes genel toplantı için Gösteri Salonu’na doğru yöneldi. Okul Müdürü Yann de Lansalut, herkesi yeni döneme karşılarken, NDS’de geçirilen yılların çalışma, kendini geliştirme, başarı ve mutluluk yılları olması dileğinde bulundu. Ardından kısaca lisenin tarihçesine değindi. Kurumun öğrencilere kazandırmak istediği değerlerden, hem eğitim alanına hem de Fransız ve Frankofon kültürlerin keşfine yönelik okul hedeflerinden bahsetti.

Türk Müdür Başyardımcısı Suzan Sevgi ise, NDS’yi seçen hem yeni liselilere hem de ailelere seslendi. Özellikle Atatürkçü eğitim ilkelerine bağlılığın altını çizdikten sonra, « fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller » yetiştirmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Ayrıca Suzan Sevgi, bu yıldan itibaren okuldan mezun olacak tüm öğrencilerin 21. yüzyılda doğmuş gençler olduklarını belirtti. Ardından sözü Hazırlık sınıflarından sorumlu Müdür Yardımcısı Yeşim Özçubukçu’ya bıraktı.

Yeşim Özçubukçu ise yeni öğrenci ve velilerine, branş öğretmenlerini ve dört rehberlik sorumlusunu tanıttı. Ayrıca eğitim-öğretim yılına ilişkin bazı genel bilgiler verdi.

Hazırlık sınıfları rehberlik sorumlusu Sarem Şeşetyan da kısaca söz alarak özellikle genç liselilere seslendi. Öğrenciler ise, sınıf öğretmenleriyle tanışmak, ilk Fransızca kelimelerini öğrenmek ve NDS’ye geçen yıl giren arkadaşlarla fikir alışverişinde bulunmak üzere sınıflara dağılmadan önce, merak ettikleri konularda soru sordular.

Bu arada öğrenci velileri ise NDS’deki günlük yaşama ilişkin sorularını müdür ve diğer öğretmenlere yönelttiler.