NDS’nin Fransızca MUN Kulübü KOÇ Lisesinde 2017 MUNDP Konferansı’na katıldı

NDS’nin Claire Lafargue De Grangeneuve tarafından yönlendirilen Fransızca MUN Kulübü, 24 - 26 Şubat 2017 tarihleri arasında İstanbul KOÇ Lisesinde yapılan 2017 MUNDP Konferansı’na katıldı.

Üç gün boyunca aşağıdaki görevlerde bulunan kulüp öğrencilerinin kaleme aldığı tutanak şöyledir:

Aslınaz Bakar (11C), OIF (Uluslararası Frankofoni Teşkilatı) komitesi başkan yardımcısı
Selin Akpınar (10D) ve Kaan Çakırcı (11C) Mısır temsilcileri
Deniz Tekant (11E) ve Sedef Şener (11D) Kanada temsilcileri
Alis Yavuz (10C) ve Erdem Gülaydin (11B) Burundi temsilcileri

MUNDP, Birleşmiş Milletler modelindeki Kalkınma Programı’dır. Bu, lise öğrencilerinin Birleşmiş Milletler simülasyonu yapması olup, Türkiye’deki en itibarlı simülasyonlardan biridir. Diğer konferanslardan farkı, kalkınma programına yoğunlaşmasındadır.

Uluslararası Frankofoni Teşkilatı, bu konferansın özel komitelerinden biriydi. MUNDP iki dilli bir konferans olup O.I.F. bu konferansın tek Fransızca komitesini oluşturur. O.I.F., Frankofon ülkeler arasında yer almaktadır ve özellikle Afrika ülkelerinde olmak üzere, Fransızca dilini kültür ve dil çeşitliliğini göz ardı etmeden teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

MUNDP, Türkiye genelinde 40 farklı okuldan 800 katılımcıyı ağırlıyor; bu okullar arasında British International School of Istanbul, Liceo Italiano, Ankara Tevfik Fikret Lisesi, İstanbul Saint Joseph Lisesi vs. sayılabilir.

Bu yıl, OIF’’de ele alınan üç konu şunlardı:
 Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çatışmayı önlemek için alınması gereken önlemler nelerdir?
 Suriyeli göçmen krizi nasıl çözümlenmeli?
 Afrika’daki yoksulluğu ve açlığı ortadan kaldırmak için ne yapmalı?

Cuma günü lobi faaliyeti yaptık, ardından kararların kaleme alınması öncesinde maddeler hâlinde tartışarak düşündük. Son olarak oyunlar oynayarak daha iyi tanışma imkânı bulduk.

Cumartesi günü, maddelerin düzeltilmesinden sonra, üç konudaki kararları yazmaya başlamak için yeniden fikir tartışmaları yaptık. Oylamadan sonra alınan kararlar oy birliğiyle kabul edildi.

Pazar günü, son konu olan Suriye krizi üzerine tartışmalarda bulunduk. Konuların açıklamasını yaptık ve son oylamayı gerçekleştirdik. Sonunda da, eğlenmek için resmî olmayan bir tartışma yaptık.

Bu Komite hoşumuza gitti çünkü tartışmalara aktif olarak katılma ve arkadaşlarımızı tanıma fırsatı bulduk.”