NDS’li iki öğrenci Uluslararası Genius Opympiad’ta mansiyon kazandı

Genius Olympiad her sene ABD’de düzenlenen lise öğrencilerinin farklı kategorilerde katıldığı, çevre duyarlılığını arttırmayı hedefleyen bir yarışmadır. Öğrenciler “Science” “Robotics” “Creative Writing” “Business” “Art” “Music” kategorilerinde yarışmaya katılabilirler.Finalist seçilen öğrenciler 11-16 Haziran tarihleri arasında New York eyaletinin Syracuse şehrinde Suny Oswego Üniversitesinde projelerini jürilere sundu.

Öğrencilerimiz Leyla Bıkmaz ve Ali Sarp Mestcioğlu robotik kategorisinden yarışmaya katılmaya karar verdikleri andan itibaren öğretmenlerimiz Elisee Reclus ve Teoman Naskali’nin yardımı ve okulumuzun finansal desteğiyle çalışmalarını sürdürdüler.

Öğrencilerimiz ilk olarak yarışma başvurusu yapmak icin robotlarının hangi özelliklere sahip olmasını istediklerine karar verdiler ve bir mühendislik el kitabı hazırlayarak yarışma başvurularını yaptılar. Bir aylık bir bekleyişin sonunda finalist olduklarını öğrenip aynı süratle çalışmalarına devam ettiler ve bu süreçte inşa ettikleri robotun yarışma kriterlerine uygun olmasına ve gerçekleştirmesi gereken görevleri yapabiliyor nitelikte olmasına dikkat ettiler.

Robotik kategorisinde yarattIkları robotların iki ana görevi var: öncelikle robot, ona verilen oyuncak hayvanın (etcil, otcul ya da hepcil) ait olduğu türü temsil eden konteynıra bırakmakla yükümlü ve bu görevi tamamen otonom bir şekilde gerçekleştirmeli, yani öğrenciler bu görev süresince robota hiçbir müdahelede bulunamaz.

İkinci ana görevde ise robot, oyun alanına rastgele dağıtılmış olan farklı renklerdeki küpleri yine bahsi geçen konteynırlara götürüp bırakmak zorunda. Toplanan her küp öğrencilere puan kazandırıyor.

Robotlarını tamamladıktan sonra finalist olarak Amerika Birlesik Devletleri’nde Syracuse’da bulunan SUNY Oswego Universitesi’ne doğru yola çıktılar ve yarışmanın düzenlendiği kampüse vardılar.

Beş günlük bir kampa katılarak önce robotlarını gerçek yarışma sahasında denediler, düzeltmelerini yaptılar. Robotların her birinin sırayla yarıştığı olimpiyatlarda öğrencilerimiz de robotlarını sergilediler. Çabalarının sonucunda mansiyon almaya hak kazandılar.