NDS’den 19 Öğrencinin Edinburg Bilim Festivali’ne Katılımları

30 Mart-4 Nisan 2018 tarihleri arasında, NDS 9. ve 10. sınıflardan 19 öğrenci kimya öğretmenleri Betül Eyüboğlu ve Ani Benglian eşliğinde, Edinburg’daki Bilim Festivali’ne katıldılar.

Cuma sabahı yola çıktıktan sonra, öğrenci grubu Edinburg’a varışında, «Ekokent» etkinlikleri öncesi, şehir turuna katıldı ve şatoyu ziyaret etti.

Cumartesi sabahı, öğrenciler, sırasıyla İskoçya Millî Müzesi’ndeki «Üç Boyutlu Basılan Robotlar» başlıklı konferansa; Edinburg Üniversitesi ve «Existence: Life and Beyond» (Varoluş: Yaşam ve Ötesi) tarafından gerçekleştirilen «Doing big science on supercomputers» (Süper Bilgisayarlarda Büyük Bilim Yapmak) başlıklı çalıştaylara katıldılar.

Pazar günü, özellikle üç ana atölyenin gerçekleştiği Summerhall’da geçti: «The mirror trap», «Synthetica» ve «Wellbeing café». Bu etkinliklerin ardından, öğrenciler şehirde yeni bir gezintiye çıktılar.

Serbest zamanlarında herkes önemli turistik mekânları keşfe çıktı.

Pazartesi günü, grup trenle Glasgow’a doğru yol aldı ve orada Science Center’ı gezdi. Ertesi gün, öğrenciler, İskoçya Millî Müzesi’nde «Can you keep your crops watered?» (Ürünlerinizi Suda Tutabilir misiniz?) başlıklı yeni bir sunuma katıldılar. Ardından aynı mekânda, Edinburg Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen «Revolutionising cancer treatments» (Kanser Tedavilerinde Devrim) ve «All about earth from space» (Uzaydan Yeryüzü Hakkında Her Şey) başlıklı iki yeni etkinlikte yer aldılar.

Son olarak 4 Nisan’da Ulusal Galeri’ye gerçekleştirilen bir ziyaret sonrasında, bilime odaklı genç öğrencilerimiz zenginleştirici deneyimler edinerek İstanbul’un yolunu tuttular.

Festivale katılan tüm öğrencilere katılım sertifikası dağıtıldı.