NDS’deki Fransızca Tiyatro Kulübü’nün Sicilya’daki 20. Katanya Uluslararası Frankofon Tiyatro Festivali’ne Katılımları

9-12 Nisan 2018 tarihleri arasında, NDS’deki Fransızca Tiyatro Kulübü, Sicilya’da düzenlenen 20. Katanya Uluslararası Frankofon Tiyatro Festivali’ne katıldı.

Lisemizden 12 öğrenci, öğretmenleri Hélène Köroğlu ve Pauline Rives eşliğinde, 7 Nisan Cumartesi günü Katanya’ya vardılar ve İtalya’da kendilerini konuk edecek aileler tarafından karşılandılar.

Ertesi gün, Etna Yanardağı civarına bir gezinti gerçekleştirerek Taormina antik kentini keşfetme olanağı buldular.

Pazartesi günü festival, Napoli’nin Fransa Başkonsolosu ve Palermo Kültür Merkezi Müdürü’nün katılımıyla Katanya Belediye Başkanı’nın Fransızca açılış konuşmasıyla başladı. Ardından şehirdeki okul öğrencileri küçük gruplar halinde nöbeti devralarak tarihi kent, Yunan Tiyatrosu harabeleri ve Massimo Bellini Operası ziyaretleri için konuklara kılavuzluk ettiler.

Şenlikler, açılış gösterisi ve NDS’nin de aralarında bulunduğu yabancı ülkelerden gelmiş 9 grup ve İtalyan tiyatrocuların oynadığı 21 piyesle başladı.

Notre-Dame de Sion, izleyicilerden büyük beğeni toplayan ve Külkedisi’nin çağdaş bir adaptasyonu sayılan « Bir Masal Anlat » oyununu takdim etti.

Tüm katılımcılara hediye ve diplomaların dağıtılması ve bu hoş kültürel etkinlik vesilesiyle organizatörlere içten teşekkürlerin sunulmasıyla festival noktalandı.

Öğrencilerimiz, İtalyan dostlarıyla Molière’in dilinde verimli paylaşımlarda bulunmaktan ve izleyicinin bakış açısıyla zenginleşen tiyatro eğitiminden son derece mutlu ayrıldılar. Aynı zamanda, oyuncu ve izleyici arasındaki ilişkinin önemini de deneyimlemiş oldular.

Öğrenciler 14 Nisan tarihinde güzel anılarla İstanbul’a döndüler.