NDS’de Parnassie du Marais Topluluğu ile « Akdeniz’in Sesleri »

Şiir, coşku, müzik ve tüm bunların mizahla örüldüğü bir üslup: 8 Mart gecesi Parnassie du Marais Topluluğu’nun NDS’de verdiği ve tüm dinleyicileri büyüleyen « Akdeniz’in Sesleri » konseri böyle bir deneyimdi…

Soprano Lucile Pessey, klavsende Brigitte Tramier, telli ve üflemeli çalgılarda Pascal Gallon ve vurmalı sazlarda Mathias Autexier’den oluşan topluluk, izleyicileri çağlar boyunca Endüslüs’ten Venedik’e uzanan geniş bir coğrafyada yolculuğa çıkardı.

Ses sanatçısı Lucile Pessey, her yorum öncesinde dinleyicilere çaldıkları yapıtla ilgili hikâyeleri aktardı. Örneğin bir 14. yüzyıl ezgisi, « Don Juan artık git; yeterince zaman kaybettim » sözleriyle başlıyordu.

Pascal Gallon ise telli çalgılardan çitera, rönesans gitarı ve türlü blok flütlerden örnekler çaldı. Mathias Autexier ise tef, tombak olarak da adlandırılan zarb ve titreşimli ses çıkaran, su küpü şeklindeki vurmalı sazlardan uduyu çaldı.

Hem yorumlanan eserler hem de kullanılan müzik aletleri açısından çok özgün ve ilginç bir nitelik taşıyan bu konser, dinleyicilerin bis alkışları eşliğinde, bir İspanyol dansı olan fandango ile son buldu. Böylelikle gece büyüleyici bir atmosferde noktalandı.